Tajwański Foxconn chce kupić japońskiego Sharpa za 5,3 mld dol.
Potężny Foxconn Technology Group (składa większość iPhone'ów świata) z Tajwanu już drugi raz chce przejąć znaną japońską firmę z branży elektroniki użytkowej - Sharp. Oferta sięga 5,3 mld dol. Próbował już tego, bez skutku, w 2012 r.
Na stole pokazała się też kontroferta japońskiego funduszu inwestycyjnego Innovation Network Corp. Sharp ma podjąć decyzję do końca stycznia br. Akcje tej spółki na giełdzie w Tokio zwyżkowały dzisiaj o 25 proc.
Sharp - jeden z największych w świecie producentów monitorów i telewizorów - ma spore długi. Dwukrotnie w ostatnich trzech latach japoński rząd pożyczał mu pieniądze na przetrwanie. W zeszłym roku firma ujawniła, że za poprzedni rok fiskalny miała znaczące straty i zwolniła sporo pracowników.
Sharp Corp. - firma została założona w 1912 roku przez Tokuji Hayakawa. Nazwa firmy pochodzi od pierwszego wynalazku założyciela "zawsze ostrego ołówka" (ang. Ever-Ready Sharp Pencil). Teraz koncern jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki i sprzętu opartego na nowoczesnych technologiach. Prekursor technologii LCD. Spółka jest notowana na giełdach w Tokio, Osace, Nagoi, Fukuoce, Sapporo i Luksemburgu.
Polski oddział firmy Sharp został otwarty w sierpniu 2000 roku i pełni funkcję centrali na Europę Środkowo-Wschodnią (CEE).
Od stycznia 2007 do końca 2014 roku firma Sharp posiadała też fabrykę telewizorów LCD w Ostaszewie koło Torunia. W 2014 roku słowacka spółka Universal Media Corporation i Sharp podpisały umowę, w ramach której UMC przejęła 100 proc. udziałów w zakładzie produkującym telewizory. UMC otrzymała prawo do korzystania z marki Sharp, zarówno jeśli chodzi o urządzenia audio, jak i wideo. Z kolei sprzedaż i marketing urządzeń gospodarstwa domowego w Europie (wyłączając niektóre kraje) zostały przejęte przez turecką firmę Vestel.
KM