Reklama

Tarcza Finansowa. Odroczenie długu wobec ZUS odblokuje pomoc

Jednym z warunków, które musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 jest brak zaległości w opłacaniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Czyste konto będą mieć także firmy, którym ZUS odroczył termin albo rozłożył należność na raty.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Wystarczy, że przedsiębiorca wykaże, że nie posiada zaległości w jednym z trzech terminów, czyli na 31 grudnia 2019 r. lub na 31 grudnia 2020 r. lub na dzień złożenia wniosku o subwencję (wystarczy spełnienie warunku w jednej z tych dat). Jednocześnie nie będzie uznawane za zaległość rozłożenie płatności podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne na raty lub ich odroczenie, a także  złożenie wniosku do ZUS o zwolnienie z opłacania składek na podstawie przepisów wprowadzanych w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Jednocześnie ZUS przypomina, że jeżeli Polski Fundusz Rozwoju zgłosi zapytanie dotyczące płatnika składek, który zalega w opłacaniu składek i wystąpił do ZUS z wnioskiem o ulgę (odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty), to będzie mógł potwierdzić do PFR informację, że zadłużenie jest objęte ulgą dopiero po zawarciu umowy o jego spłacie (tj. po podpisaniu przez obie strony umowy).

- Dopiero podpisana umowa rodzi skutki prawne związane z ustaleniem nowego terminu płatności składek (należności) objętych ulgą. Do czasu podpisania umowy ZUS nie ma podstaw prawych do tego, aby potwierdzić brak zaległości - podkreśla Zakład.

W razie rozbieżności jest przewidziana ścieżka odwoławcza. - Płatnik, który w odpowiedzi na wniosek o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0., otrzyma negatywną decyzję z uwagi na zadłużenie z tytułu składek  (przy jednoczesnym braku zadłużenia z tytułu podatków) może wystąpić do ZUS z wnioskiem o uzyskania informacji, jakie dane przekazaliśmy do PFR. Zapytanie takie można do nas złożyć wykorzystując wniosek o informację o stanie konta płatnika składek (RD-3) - tłumaczy ZUS.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jednocześnie Zakład zwraca uwagę na sekwencje czasowe ważne dla przedsiębiorców z branż określonych w Tarczy Antykryzysowej 7.0.  Mogą oni skorzystać z ponownego zwolnienia z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.

Płatnicy, którzy chcą złożyć wniosek o subwencję do PFR muszą zdecydować się na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za grudzień i styczeń najpóźniej w terminie do 15 lutego 2021 r. (tj. w terminie płatności składek za styczeń). Umożliwi to rozpatrzenie wniosku o zwolnienie do 28 lutego 2021 r., tj. do dnia zakończenia przyjmowania przez PFR wniosków o subwencję - tłumaczy ZUS.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: ZUS | tarcza finansowa | tarcza antykryzysowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »