Twórcy podwójnie opodatkowani?

Posłowie biją kolejny rekord w tworzeniu absurdalnych przepisów. Uchwalona poprawka miała zwalniać z płacenia podatku VAT osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie. Przepis został jednak źle skonstruowany i okazało się, że podatku nie likwiduje, a niektórzy zapłacą nawet podwójnie.

Tak będzie np. w przypadku dziennikarzy, prawników czy lekarzy. Nie dość, że zapłacą VAT to od niego jeszcze podatek dochodowy.

Jest jednak jeszcze szansa na poprawienie tego przepisu w Senacie. Już zgłoszone są dwie poprawki. Jedna ma błogosławieństwo Ministerstw Finansów - resort chce, aby VAT płacili tylko ci zatrudnieni na umowę zlecenia lub dzieło, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą. Taką samą intencję mieli posłowie. Pomylili się jednak i wyszło inaczej. Wymyślono zwolnienie, tylko z tego zwolnienia nie ma kto korzystać - przyznaje Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych.

Reklama

To jednak nie wszystko, co odkryli eksperci wczytując się w ustawę o VAT. Nie dość, że posłowie każą płacić VAT artystom czy prawnikom od dochodów przekraczających 10 tysięcy euro rocznie, to jeszcze podwójnie ich opodatkowują. Podatek dochodowy trzeba będzie płacić nie tylko od wynagrodzeń, ale i od VAT-u, który będzie zaliczony do przychodu.

Mało, że to jest absurd, to jest w sensie ekonomicznym rzecz alogiczna - dodaje Bielawny. To także nie wszystko. W przypadku umów-zleceń także od VAT-u pobierana będzie składka na ubezpieczenie społeczne.

Chyba nikt nie wymyślił czegoś równie absurdalnego. W tworzeniu bubli posłowie są niezrównani bez względu na przynależność partyjną.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: twórca | posłowie | VAT | dzieło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »