UE zdecydowała o standardach e-podpisu

Dzięki nowemu rozporządzeniu UE, zaprezentowanemu w Polsce podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE 2012), wkrótce dojść może do prawdziwej rewolucji w sferze e-podpisu.

Wielkie zmiany w e-podpisie

Tegoroczna konferencja EFPE 2012 (4-6 czerwca) okazała się najlepszym momentem dla dyskusji o e-podpisie. W Brukseli został przez Komisję Europejską opublikowany projekt rozporządzenia dot. elektronicznej identyfikacji i usług zaufanych dla transakcji elektronicznych. Wprowadzenie zmian oznaczałoby całkowitą rewolucję koncepcji e-podpisu i stosowania w kontekście e-usług. Przepis ten zastąpiłby dyrektywę UE, obowiązującą od 1999 roku.

Rozporządzenie napisane zostało jako nadrzędny dokument, obejmujący wszystkich członków wspólnoty, znosząc wszelkie krajowe wytyczne, także polską Ustawę o e-podpisie. W kontekście jednego, odgórnego przepisu traci sens na przykład tworzenie obecnych regulacji dla elektronicznego dowodu osobistego, bez odniesienia do standardów UE.

Reklama

W Europie zbyt wolno

Potrzeba gruntownych zmian związana jest ze zbyt wolnym, niszowym i fragmentarycznym rozwojem e-podpisu w Europie, powodowanym przez niedopracowane, krajowe podstawy prawne. Modyfikacje nie mogą wiązać się z powstaniem wielkiego systemu, zbierającego informacje o nas wszystkich, lecz jedynie z interoperacyjnością systemów w każdym z krajów, o czym zgromadzeni na Forum usłyszeli z ust Generalnego Inspektora Danych Osobowych dra Wojciecha Wiewiórskiego

Uczestnicy EFPE zapoznali się z propozycją Komisji Europejskiej jako jedni z pierwszych. Tekst rewolucyjnego zapisu przedstawiony został przez jednego z prelegentów - Gerarda Gallera z Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów przy Komisji Europejskiej.

Opłacalność e-rewolucji

Rozwój e-usług wpłynie na oszczędności związane ze zbyt rozbudowaną biurokracją, zapleczem biurowym, sprzętowym i ludzkim, obiegiem dokumentów, zapewniając jednocześnie elastyczność dostępu do danej instytucji. Dobrze pokazuje to przykład nowoczesnych dowodów osobistych, z funkcją prawa jazdy i karty ubezpieczenia. Producenci podają, że całościowy koszt tradycyjnego dowodu to 31,60 zł, nowej wersji - 33,16 zł.

XII edycja Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego odbyła się w dniach 4-6 czerwca 2012 r., m.in. pod patronatem honorowym Neelie Kroes (wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej), ministra gospodarki RP oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Konferencja zorganizowana została przez Unizeto Technologies SA oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, gromadząc 120 uczestników z 17 krajów.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podpis zaufany | forum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »