Ukraińcy zakładają firmy w Polsce. To już trwały trend

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., z każdym miesiącem przybywa w Polsce firm zakładanych przez Ukraińców. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) - wynika, że już co dziesiąta działalność gospodarcza zakładana w naszym kraju jest podmiotem rejestrowanym przez obywateli Ukrainy.

Od stycznia 2022 do grudnia 2023 roku w Polsce rozpoczęło działalność 44,5 tys. podmiotów gospodarczych założonych przez Ukraińców - wylicza PIE i dodaje, że w 2023 r. niemal co dziesiąta nowa firma w Polsce była zakładana przez obywatela Ukrainy (9,4 proc.). Ukraińcy dominują wśród przedsiębiorców z zagranicy prowadzących swoje interesy w Polsce. Blisko 3/4 aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców prowadzili właśnie Ukraińcy (72 proc.).

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Polsce to dla wielu Ukraińców dobra alternatywa dla pracy na etacie

Warto jednak pamiętać - na co zwraca uwagę PIE - że działalność gospodarcza w Polsce jest często dla obywateli Ukrainy zamiennikiem trudniejszego do zdobycia i mniej intratnego etatu (umowy o pracę). Własna jednoosobowa działalność gospodarcza to po prostu korzystna alternatywa dla pracy na etacie.

Reklama

Najlepiej pokazują to dane statystyczne dot. zakładania JDG po wybuchu pełnoskalowej wojny. W miesiącach sprzed rosyjskiej agresji firm zakładanych przez Ukraińców w Polsce było zazwyczaj niewiele ponad 100. Później - w 2022 i 2023 roku każdego miesiąca Ukraińcy rejestrowali w Polsce po kilka tysięcy podmiotów - najczęściej jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG).

Wykres. Ukraińskie aktywne działalności gospodarcze zarejestrowane w Polsce w latach 2022-2023

Ukrainki odważnie zakładają własne biznesy w Polsce

Przewaga kobiet wśród rzeszy uchodźców z Ukrainy zaowocowała zjawiskiem dużej liczby firm rejestrowanych w Polsce przez Ukrainki

W 2022 r. udział aktywnych JDG prowadzonych przez Ukrainki wynosił 41 proc., a w 2023 r. było to 37 proc. Jest to nadal więcej niż udział działalności zakładanych przez Polki (34 proc.) - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.

Najwięcej własnych działalności (1100) obywatelki Ukrainy założyły w lipcu 2023 r.

Ukraińcy działają przede wszystkim w usługach, budownictwie oraz informacji i komunikacji

Przedsiębiorstwa ukraińskie działają przede wszystkim w branżach: budownictwo (24 proc.), informacja i komunikacja (18 proc.) oraz pozostała działalność usługowa (14 proc).

Z analizy PIE jasno wynika, że działalności gospodarcze zakładane przez ukraińskich mężczyzn różnią się strukturą branżową od firm zakładanych przez kobiety. Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalność związaną z: budownictwem (36 proc.). Obywatelki Ukrainy najczęściej prowadzą biznes związany z pozostałą działalnością usługową (32 proc.).

Dodajmy (na podstawie danych ZUS), że na koniec stycznia 2024 r. liczba obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczenia wyniosła prawie 756 tys. osób, z czego ok. 731 tys. to osoby pracujące na etacie oraz na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

"Własny biznes daje możliwość pozyskania większych środków finansowych na utrzymanie siebie i rodziny. To częściej praca zgodna z kwalifikacjami i umiejętnościami" - konkluduje PIE.

Źródło: PIE (Aleksandra Wejt-Knyżewska)

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Ukraina | zakładanie firmy | Ukraińcy w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »