Upgrade oprogramowania komputerowego a koszty
Zakup aktualizacji oprogramowania komputerowego wiąże się z ponoszeniem przez podatników często znacznych wydatków, których wartość przekracza 3.500 zł. Powstaje wtedy pytanie o prawidłowość podatkowego rozliczenia wydatków na tzw. upgrade oprogramowania komputerowego w kosztach uzyskania przychodów, zwłaszcza że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje możliwości ulepszania wartości niematerialnych i prawnych (art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP).
W sytuacji braku stosownych regulacji, koszty upgrade'a oprogramowania należy kwalifikować osobno albo jako koszty pośrednie albo jako nową wartość niematerialną i prawną w zależności od tego, czy w ramach upgrade'a podatnik nabywa nową licencję.
Co do zasady upgrade oprogramowania komputerowego jest oprogramowaniem komputerowym (utworem) co prowadzi do wniosku, że korzystanie z upgrade'a musi się wiązać z jakąś nową formą licencji. W takim przypadku upgrade oprogramowania należałoby traktować jako wartość niematerialną i prawną, od której należałoby dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Natomiast w sytuacji, w której podatnik nabywałby prawa do upgrade'a w ramach i na podstawie pierwotnej licencji na główne oprogramowanie, to wtedy koszty upgrade'a powinny zostać rozliczone na zasadzie kosztów pośrednich, skoro nie można dokonać ulepszenia pierwotnej licencji.
W efekcie, ostateczna kwalifikacja wydatków na aktualizację oprogramowania wymaga dokonania prawnoautorskiej analizy umowy, na podstawie której podatnik nabywa oprogramowanie komputerowe i jego dalsze aktualizacje.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka, doradca podatkowy ECDDP