Reklama

VAT od usług reklamy na rzecz kontrahenta zagranicznego



Na zlecenie firmy zagranicznej zamieszczamy w swojej gazecie reklamę albo artykuł. Gazeta jest drukowana w Polsce i wydawana w kraju. W celu potwierdzenia wykonania usługi jeden egzemplarz (okazowy) nieodpłatnie jest wysyłany do kontrahenta zagranicznego. Jak powinniśmy rozliczyć podatek VAT z tego tytułu?

Miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi będą świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Powyższe wynika z art. 28b ust. 1-3 ustawy o VAT.

W odniesieniu do usług w zakresie reklamy, świadczonych na rzecz podatników zagranicznych, przepisy o VAT nie określają szczególnych zasad dotyczących ustalania miejsca świadczenia, dlatego też należy w tym przypadku zastosować zasadę ogólną wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, tj. miejscem ich opodatkowania jest miejsce, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy.

Zatem w sytuacji, gdy reklama umieszczana jest w czasopiśmie na zlecenie zagranicznego podatnika, usługa będzie opodatkowana w kraju, gdzie nabywca posiada siedzibę, czyli usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Usługę należy udokumentować fakturą, o której mowa w § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur.

Faktura w tym przypadku powinna zawierać dane określone w § 5 tego rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, gdyż dokumentuje czynność niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce. Nie musi ona także zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy. Przy czym w sytuacji, gdy nabywcą jest podatnik z Unii (oprócz usług zwolnionych z opodatkowania lub opodatkowanych stawką VAT 0%), faktura powinna zawierać numer VAT UE nadany nabywcy w kraju innym niż Polska. Dodatkowo na fakturze należy umieścić adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub wskazać właściwy przepis ustawy o VAT lub dyrektywy w sprawie VAT, wskazujący, że podatek rozlicza nabywca, bądź oznaczenie "odwrotne obciążenie" (§ 26 ust. 4 ww. rozporządzenia).

Dodatkowo należy podkreślić, że nieodpłatne przesłanie kontrahentowi okazowego numeru gazety (z zamieszczoną reklamą) nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, opodatkowaniu podlega również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tych towarów. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do przekazywanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.

Reklama


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 1 z dnia 2012-01-01

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »