W Rzeszowie rozpoczął się Kongres Gospodarczy 590
Z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa NBP Adama Glapińskiego - w czwartek przed południem w podrzeszowskiej Jasionce rozpoczął się Kongres 590.
Głównym celem kongresu ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.
Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt&Whitney. Jednym z gości imprezy będzie wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson.
Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.
Kongres otworzy prezydent Andrzej Duda, który w jego trakcie wręczy sześć nagród gospodarczych w kategoriach: lider MSP, narodowy sukces, międzynarodowy sukces, odpowiedzialny biznes, start-up PL, Badania i Rozwój.
W czwartek planowane jest również wystąpienie premier Beaty Szydło oraz prezesa NBP Adama Glapińskiego.
W piątek, drugiego dnia kongresu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma przedstawić "Konstytucję dla biznesu", czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Morawiecki mówił, że "konstytucja dla biznesu ma (...) zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować".
W sumie na kongres będzie się składało kilka bloków tematycznych, w ramach których odbywać się będą panele. Wśród poruszanych tematów będą m.in. bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce czy ekspansja firm z Polski na rynki zagraniczne. Jeden z bloków poświęcony będzie również współpracy polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także temu, w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski.
Istotnym tematem kongresu będą także start-upy. Młodym przedsiębiorcom i innowatorom polskiej gospodarki będzie poświęcony jeden z bloków tematycznych imprezy.
Interia oraz portal Polska2041.pl są partnerami medialnymi Kongresu 590. W naszych serwisach pojawią się też transmisje i relacje z paneli.