Z tych bankomatów wypłacisz dziś tylko 200 zł. Duża sieć protestuje, a kwota nie jest przypadkowa

Sieć Euronet we wtorek 18 czerwca przeprowadza akcję protestacyjną i ogranicza limity wypłat gotówki ze swoich bankomatów do maksymalnie 200 zł w ramach jednej transakcji. To wyraźny sprzeciw wobec procederu, na które ta sieć zgodzić się nie może.

Wypłaty większej ilości gotówki z bankomatów Euronet będą dzisiaj mocno utrudnione. Sieć ogranicza limity wypłat gotówki ze swoich bankomatów do zaledwie 200 zł. 

200 zł limitu. Wypłacisz więcej? Euronet traci

Wypłata gotówki z bankomatów Euronetu nie będzie niemożliwa, ale proces ten będzie trudniejszy i bardziej czasochłonny. W ramach akcji protestacyjnej Euronet ogranicza wypłaty gotówki z bankomatu do maksymalnie 200 zł w ramach jednej transakcji. Większe kwoty wypłacać trzeba zatem "na raty". Protest będzie miał miejsce tylko 18 czerwca, a na ekranach urządzeń pojawi się komunikat informujący użytkowników o przyczynie czasowego obniżenia limitów. 

Reklama

"Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce", czytamy w komunikacie Euronetu.

Sieć chce zmiany obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi. Akcja protestacyjna ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów. 

Euronet protestuje

Dzisiejszy protest to sprzeciw wobec zbyt niskich opłat, jakie mogą pobierać operatorzy bankomatów za świadczenia swoich usług. Początek problemów właścicieli sieci bankomatów ma swój początek w ograniczeniach płatności z 2010 roku. To wtedy NBP obniżył opłatę serwisową ponoszoną na rzecz właścicieli urządzeń przez banki z 3,5 zł do maksymalnie 1,7 zł. Euronet uważa, że to zbyt mało, a swoje racje argumentuje faktem, że od 14 lat te kwoty nie zmieniły się, a to powoduje, że nawet największe sieci są obecne na skraju rentowności. W tym czasie koszty prowadzenia biznesu wzrosły wielokrotnie. Obecnie opłaty będące wynagrodzeniem dla operatorów bankomatów pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów. 

- Kwota dzisiejszego limitu wynika z tego, że jeśli użytkownik wypłaca z urządzenia Euronet jednorazowo kwotę powyżej 200 zł, to ponosimy stratę - powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski. 

"Euronet nie zarabia na tej opłacie, otrzymując średnio 1,20-1,70 zł od organizacji płatniczych za transakcję. Euronet pokrywa jednak wszystkie koszty związane z bankomatem" - wyjaśnił Szafirski. Właściciele sieci Euronet zwracają uwagę, że także stawki wypłat przy pomocy kodów BLIK nie zmieniły się od 2015 roku. 

Cała branża kuleje

Cała branża od lat zmaga się z niskimi marżami, a dzisiejszy kryzys oznacza, że blisko jesteśmy już skrajnych decyzji, łącznie ze zmniejszaniem liczby bankomatów. Potwierdzają to wyniki badań rynku bankomatów, na które powołuje isę Euronet. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r., stwierdził, że rentowość branży spada.

W ostatnich trzech miesiącach ub.r. Polacy dokonali prawie 122,28 mln transakcji wypłaty gotówki o wartości przeszło 101,5 mld zł. Euronet to największy operator bankomatów w Polsce. Obsługuje ok. 7,5 tys. z ponad 22 tys. wszystkich automatów w kraju. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Euronet | bankomaty | gotówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »