Zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.

Po raz kolejny zmiany w ustawie o VAT uchwalane są w ostatniej chwili. Nowelizacja ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2011 r. ma przede wszystkim służyć wprowadzeniu do polskich przepisów regulacji wynikających z rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1), które ma być stosowane od 1 lipca 2011 r.

Po raz kolejny zmiany w ustawie o VAT uchwalane są w ostatniej chwili. Nowelizacja ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2011 r. ma przede wszystkim służyć wprowadzeniu do polskich przepisów regulacji wynikających z rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1), które ma być stosowane od 1 lipca 2011 r.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym zawiera następujące zmiany, które wynikają z konieczności dostosowania przepisów ustawy VAT do przepisów rozporządzenia 282/2011:

1. Definicja pojęcia "eksportu towarów".

2. Definicja pojęcia "usług elektronicznych".

3. Wybór opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez podanie dostawcy towarów numeru identyfikacyjnego VAT UE.

4. Nowe definicje pojęć siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania i zwykłego miejsca pobytu.

Reklama

5. Miejsce świadczenia zależy od charakteru świadczonych usług.

6. Osoba prawna jak podatnik VAT.

7. Kompleksowe uregulowanie miejsca świadczenia usług transportu towarów.

8. Zmiana w zakresie stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego w odniesieniu do podmiotów zagranicznych świadczących na terytorium Wspólnoty usługi elektroniczne osobom niepodlegającym opodatkowaniu, które mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty.

Ponad to z uwagi na brak definicji ustawowej złomu powodującej wątpliwości interpretacyjne nowelizacja zakłada doprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzanych. Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje tzw. systemu odwróconego obciążenia w zakresie obrotu złomem, który polega na tym, że VAT rozlicza nabywca. Od 1 lipca 2011 r. ustawodawca rozszerzy to rozwiązanie na obrót innymi odpadami np. zużytymi akumulatorami. Do ustawy o VAT wprowadzony zostanie nowy załącznik zawierający katalog odpadów przetwarzalnych, którymi obrót podlegać będzie temu sposobowi odliczenia.

Ustawa zawiera również zmiany dotyczące przeliczania kursów przy usługach wstępu na imprezy masowe, służące w szczególności sprawnej organizacji EURO 2012, mają one charakter upraszczający. Opierają się one na zawartym w art. 91 dyrektywy 2006/112/WE upoważnieniu o charakterze fakultatywnym, zgodnie z którym państwa członkowskie - w odniesieniu do niektórych transakcji innych niż import towarów lub w stosunku do niektórych kategorii podatników - mogą stosować kurs wymiany ustalony zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego obowiązującymi w zakresie obliczania wartości celnej.

Należy podkreślić, że obecnie kurs danej waluty przeliczany jest na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT. Nowe rozwiązanie zakłada, że wartość transakcji będzie można również przeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniu wartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatnią środę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane i ogłaszane przez NBP - i co do zasady obowiązującym przez cały następny miesiąc.

Zmiany, będące konsekwencją wyroku TS UE z dnia 6 maja 2010 r. w sprawie

C-311/09 (Komisja Europejska przeciwko Polsce), dotyczą wprowadzenia uproszczonej rejestracji i rozliczania podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Podmioty zagraniczne świadczące takie usługi są zwolnione z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT na zasadach ogólnych, nie podlegałyby również obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Przepis art. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. zakłada, że wejdzie ona w życie z dniem 1 lipca 2011 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 14, 15 i 20, art. 2 i art. 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Data wejścia w życie noweli skorelowana jest z datą stosowania rozporządzenia nr 282/2011. Natomiast data wejścia w życie regulacji związanych z uproszczeniem wypełniania obowiązków podatkowych przez podmioty zagraniczne świadczące usługi okazjonalnego przewozu autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego niż terytorium kraju państwa członkowskiego wiąże się z koniecznością dostosowania aplikacji informatycznej obsługującej rejestrację i rozliczenia tych podmiotów.

Justyna Zając-Wysocka

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: nowelizacja ustawy | zmiany w VAT | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »