Zmiany zbyt małe

Zmiany, jakie wprowadza podpisana w poniedziałek przez Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich nie są wystarczające. Są zbyt skromne, by realnie poprawić warunki rozwoju przedsiębiorczości.

Zmiany, jakie wprowadza podpisana w poniedziałek przez Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich nie są wystarczające. Są zbyt skromne, by realnie poprawić warunki rozwoju przedsiębiorczości.

Nowelizacja według twórców zawiera szereg rozwiązań, które w większym stopniu odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorców oraz ułatwiają zgodne z prawem prowadzenie działalności gospodarczej.

Ustawa wprowadza możliwość wnioskowania przez przedsiębiorców o wydanie wiążącej interpretacji tych przepisów, z których wynika obowiązek zapłaty daniny publicznej, opłacania składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Mając na względzie brak powszechnego dostępu do pomocy prawnej wśród przedsiębiorców (szczególnie małych i średnich) oraz skomplikowany charakter przepisów, to dobre rozwiązanie.

Reklama

Przedsiębiorcy, ale wyłącznie niezatrudniający pracowników, będą mieli możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Według Konfederacji Pracodawców Polskich to za mało. Uważamy, że taką możliwość powinien mieć każdy przedsiębiorca.

W niektórych przypadkach trzeba zatrudniać pracowników także w okresie zawieszenia działalności ? by utrzymać przedsiębiorstwo w należytym stanie. To dobre rozwiązanie dla firm, które prowadzą działalność sezonowo.

Ustawa nie wprowadza najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców zmian w zasadach prowadzenia kontroli. Działając według obecnych przepisów i powołując się na ustawy branżowe, urzędnicy organów kontroli, (których jest aż 55), nie stosują się do zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zasad, które miały chronić przed nadmierną uciążliwością inspekcji. Wskazujemy, że potrzebna jest nowelizacja wszystkich ustaw, które są podstawą do przeprowadzania kontroli. Należy wprowadzić zasadę, że w trakcie jej trwania pierwszeństwo przed branżowymi przepisami mają te wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto zabrakło zapisu, że dowody zdobyte przez organ w toku kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, nie mogą być wykorzystane przeciw kontrolowanemu. Obecnie ta patologiczna z punktu widzenia państwa prawa ?sytuacja, nie jest rzadkością. Nie ma realnych sankcji za złamanie prawa przez urzędników. Znane są przecież wypadki, w których wykonanie decyzji kontrolnych, w przebiegu których występowały nieprawidłowości, oznaczało likwidację przedsiębiorstwa.

Według KPP, musi ulec skróceniu maksymalny czas trwania kontroli w jednym roku. Niekończące się inspekcje kolejnych instytucji paraliżują funkcjonowanie wielu firm. Dlatego ustawa powinna określać dzień, w którym kontrola formalnie się rozpoczyna (np: moment podjęcia czynności) i dzień jej zakończenia (np: w chwili przedstawienia protokołu kontroli). W naszej opinii, do ustawy należy dodać przepis precyzujący, że upoważnienie do kontroli, obarczone brakami formalnymi nie może być podstawą do jej przeprowadzenia co obecnie czasem ma miejsce.

Nie zdecydowano się również na ograniczenie katalogu reglamentowanej działalności. Istnieją obszary, w których powinna ona być kontrolowana ze względu na interes państwa. Naszym zdaniem, należy jednak wprowadzić zasadę UE+0 reglamentowane powinny tylko te dziedziny, które określają przepisy wspólnotowe. KPP stoi na stanowisku, że wszystkie te branże powinny być wymienione w jednym katalogu, a nie jak obecnie w kilku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowelizacja ustawy | nowelizacja | Male
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »