Dramatyczne warunki pracy w indonezyjskim sektorze skórzanym i obuwniczym
GALERIE | Poniedziałek, 13 marca 2017 (05:00)
"Wyprodukowano w Indonezji" to kolejny raport Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, dotyczący sytuacji pracownic i pracowników fabryk obuwniczych w Indonezji. W indonezyjskim przemyśle obuwniczym i skórzanym pracuje ponad pół miliona ludzi. Zdecydowanie najważniejszą kategorią wyrobów sektora obuwniczego jest obuwie skórzane, stanowiące niemal połowę produkcji.
Buty odgrywają istotną rolę w indonezyjskiej gospodarce.
Zwłaszcza dostępność taniej siły roboczej sprawia, że
Indonezja jest atrakcyjnym krajem do produkcji obuwia,
co w ostatnich latach zaowocowało boomem w tym sektorze.
Wiele firm od kilkudziesięciu lat zleca produkcję butów w Indonezji. Bata, wtedy czeska (dziś szwajcarska) firma obuwnicza, rozpoczęła tu działalność już w 1940 r.
Międzynarodowe marki sportowe zaczęły produkować tu
buty sportowe na dużą skalę w latach 80. XX wieku - np.
Nike w 1988 r.
Tymczasem sytuacja w branży jest zła. "Chcę mieć ubezpieczenie społeczne i dostać podwyżkę, ale nie wiem, jak negocjować z kierownikiem fabryki. - My pracownicy nie mamy żadnych umów zatrudnienia ani ubezpieczenia społecznego" , twierdzą pracownicy To wypowiedzi pracowników i pracownic produkujących skórzane obuwie dla europejskich marek. Wypowiedźi, pochodzą z badań przeprowadzonych w 2016 r. Pracownicy i pracownice mówią o głodowych płacach, niepłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne, braku związków zawodowych oraz surowych restrykcjach i karach, które ich spotykają, kiedy chcą skorzystać ze swojego prawa do zrzeszania się. Szczególnie poważna jest sytuacja ankietowanych pracujących chałupniczo. Nie mają umów zatrudnienia, nie są objęci ubezpieczeniem społecznym i otrzymują zaledwie ułamek miejscowej płacy minimalnej. Badania terenowe przeprowadzono w czterech fabrykach w trzech regionach: Semarangu, Jombangu i Sidoarjo. W 2015 r. Indonezja była czwartym największym producentem obuwia na świecie, po Chinach, Indiach i Wietnamie, wytwarzając 1 miliard par butów, co stanowi 5 proc. ogólnoświatowej produkcji. W indonezyjskim przemyśle obuwniczym i skórzanym pracuje ponad pół miliona ludzi. Zdecydowanie najważniejszą kategorią wyrobów sektora obuwniczego jest obuwie skórzane, stanowiące 49 proc. produkcji. Największymi importerami indonezyjskiego obuwia są USA, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania i Japonia.
Badanie powstało w ramach międzynarodowej kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty (ang. Change Your Shoes). Osiemnaście organizacji europejskich i azjatyckich połączyło siły, aby zwrócić uwagę na problemy w produkcji skór i obuwia. Uważamy, że pracownicy w łańcuchu dostaw obuwia mają prawo do godnej płacy i bezpiecznych warunków pracy, a konsumenci – do bezpiecznych produktów i jawnych informacji na temat produkcji kupowanych przez siebie butów.