65 lat walczyli o znak towarowy

Fabryka Łożysk Tocznych - Kraśnik S.A. przegrała w piątek w unijnym sądzie spór o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego, w którym miały znaleźć się litery FŁT - tego samego, który zarejestrowała w Polsce. Wyrok Sądu UE jest korzystny dla Impexmetalu S.A. Spór toczył się między Fabryką, która od 1948 r. produkuje łożyska toczne, a Impexmetalem, który kupuje od niej te łożyska i sprzedaje za granicę.

W 2006 r. Fabryka zgłosiła do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) wspólnotowy znak towarowy, ale urząd odmówił jej jego rejestracji. Powodem był sprzeciw Impexmetalu, który twierdził, że zgłoszony przez Fabrykę znak jest podobny do zarejestrowanego już wcześniej przez Impexmetal wspólnotowego znaku towarowego: FŁT.

W znaku zarejestrowanym przez Impexmetal litery FŁT są pogrubione, w kolorze czerwonym, a ich kontury są zaznaczone cienką białą linią. Z kolei znak, który chciała zarejestrować Fabryka, miał być okrągły, przypominać łożysko kulkowe, a w środku miał mieć skaczącego jelenia widzianego z profilu, z napisem FŁT-1. Znak miał być biało-czarny, bez domieszki czerwonego.

Reklama

OHIM uznał, że znaki są zbyt podobne - głównie fonetycznie - co mogłoby wprowadzać odbiorców w błąd. Chodziło bowiem o identyczne towary - łożyska toczne i o podobnych odbiorców - specjalistów z branży metalowej.

Fabryka Łożysk Tocznych zaskarżyła decyzję OHIM do Sądu UE, który jest I instancją w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. W skardze argumentowała m.in., że znak, który zgłosiła jako wspólnotowy znak towarowy, już wcześniej zarejestrowała w Polsce i jest on identyczny ze zgłoszonym.

W piątek Sąd oddalił jednak jej skargę. Sąd uznał, że nawet gdyby krajowy znak towarowy, na który powołuje się Fabryka, i wcześniejszy znak towarowy Impexmetalu "współistniały pokojowo na rynku", to OHIM prawidłowo stwierdził, iż nie zostało wykazane, że "koegzystencja ta opierała się na braku prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd co do tych znaków".

Z tego powodu Sąd oddalił argumenty Fabryki, które miały dowieść, że nie ma prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd przez znak, który chciała zarejestrować.

Od wyroku Sądu przysługuje Fabryce odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Impexmetal S.A. to giełdowa spółka działająca głównie w branży metali nieżelaznych, z ponad 50-letnią tradycją w handlu zagranicznym tymi metalami, ich półfabrykatami oraz łożyskami. Od 2005 r. Impexmetal S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Boryszew.

Z kolei Fabryka Łożysk Tocznych - Kraśnik S.A. specjalizuje się od 1948 r. w produkcji łożysk tocznych. 89,15 proc. akcji spółki jest w posiadaniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., 3,63 proc. należy do Skarbu Państwa, a pozostałe 7,22 proc. - do pracowników.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: znaki towarowe | znak towarowy | spór sądowy | prawo | 1948 r. | wyrok sądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »