Reklama

83,3 mln zł przychodów Grupy FITEN w I kw. 2017 r.

Grupa FITEN działająca w obszarze handlu energią elektryczną, gazem ziemnym oraz biomasą zaprezentowała wyniki za I kw. 2017 r.

Skonsolidowane przychody grupy w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosły 83,3 mln zł, czyli 32 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jak wyjaśnia zarząd, różnica da jest wynikiem przemodelowania portfela odbiorców końcowych energii i gazu i skupieniu się na małych i średnich przedsiębiorstwach.

- W pierwszym kwartale skupiliśmy się na promowaniu oraz zwiększeniu atrakcyjności oferty do małych i średnich przedsiębiorstw, jednocześnie odstąpiliśmy od ofertowania największych klientów. Działania te są elementem wdrażanego w grupie planu restrukturyzacji, a ich celem jest zwiększenie zarówno rentowności sprzedaży, jak i bezpieczeństwa płatniczego - skomentował Roman Pluszczew, prezes FITEN SA.

Reklama

W wyniku podjętych działań zmianie uległa struktura sprzedaży grupy. Obrót handlem hurtowym na europejskich rynkach energii i gazu odpowiadał w minionym kwartale za 64 proc. skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost wobec 46 proc. rok wcześniej. Dostawy do klientów końcowych w odpowiadały łącznie na 35 proc. sprzedaży grupy, czyli o 18 pp. mniej wobec I kw. 2016 r.

Niewielkim, choć stale rozwijanym segmentem działalności pozostawała produkcja i sprzedaż wysokojakościowego pelletu drzewnego, prowadzona przez podmiot zależny GreenAgro. W I kw. spółka sprzedała na rynki europejskie ponad 2,5 tys. ton pelletu. Wygenerowała sprzedaż na poziomie 1,4 mln zł, czyli zbliżonym do I kw. roku ubiegłego.

W analizowanym okresie Grupa FITEN odnotowała dodatni wynik na sprzedaży oraz poziomach operacyjnych. Wykazała jednak stratę netto w wysokości -278 tys. zł. Wpływ na ujemny wynik finansowy miały m. in. odnotowane w FITEN SA ujemne różnice kursowe (330 tys. zł), a także wyższe koszty usług doradczych, związane z procesem restrukturyzacji. FITEN SA jednostkowo odnotował zysk na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

- W horyzoncie najbliższych kwartałów oczekujemy dalszego efektywnego wdrażania założeń procesu restrukturyzacji, który obecnie przebiega w sposób płynny i w żadnym stopniu nie wpływa na zdolność realizacji kontraktów handlowych. Zakładamy dalszy rozwój oferty oraz budowę portfolio klientów w oparciu o małych i średnich odbiorców, a także stopniowe umacnianie pozycji FITEN na rynku niezależnych dostawców energii i gazu ziemnego - stwierdził Roman Pluszczew w piśmie do inwestorów.

Grupa FITEN

Głównym obszarem działalności FITEN jest obrót energią elektryczną na hurtowych rynkach w Polsce, Czechach, Niemczech i Austrii, jako członek giełd towarowych oraz w ramach kontraktów bilateralnych (EFET). Giełdy, na których obecny jest FITEN, to TGE, EPEX Spot, EXAA, EEX. Do partnerów bilateralnych spółki należą m.in.: Vattenfall, E.ON, PGE, CEZ i inni. Dynamicznie rosnącym obszarem działalności FITEN jest również sprzedaż energii elektrycznej oraz wysokometanowego gazu ziemnego dla odbiorców końcowych, przede wszystkim podmiotów z polskiego sektora MSP. Za pośrednictwem spółki celowej GreenAgro, FITEN prowadzi również produkcję i sprzedaż pelletu drzewnego. Od 2011 roku spółka FITEN SA notowana jest na rynku NewConnect.

Opr. MD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »