Reklama

Adam Purwin, prezes PKP Cargo złożył rezygnację

Prezes PKP Cargo Adam Purwin złożył dziś (14 grudnia) rezygnację z członkowstwa w zarządzie i kierowania spółką. Ma ona skutek natychmiastowy.

Prezes PKP Cargo Adam Purwin złożył rezygnacje z funkcji prezesa zarządu spółki ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie. Purwin prezesem PKP Cargo została w lutym 2014 r.

"Pan Adam Purwin wskazał, że przyczyną złożenia rezygnacji +są ważne powody, w szczególności osobiste+" - czytamy w komunikacie giełdowym.

Jak podkreślono rada nadzorcza podziękowała Purwinowi za wkład włożony w rozwój spółki, "w szczególności za wprowadzenie PKP Cargo na Giełdę Papierów Wartościowych, ekspansję międzynarodową oraz skuteczną restrukturyzację".

Reklama

Cytowany w komunikacie Purwin zaznaczył: "Przez blisko trzy lata budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP Cargo. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej".

Według Purwina, "przyjęta właśnie strategia Cargo'20 pozwoli na trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią dla Pracowników, Klientów, Akcjonariuszy i pozycji polskiej logistyki w regionie".

Adam Purwin został wybrany prezesem PKP Cargo w drodze konkursu 6 lutego 2014 roku. Wcześniej - od lutego 2013 roku - pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych PKP CARGO i odpowiadał za przygotowanie debiutu giełdowego spółki.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w UE. 30 października 2013 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln t ładunków.

Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. pozostałych wagonów innego typu, 1,3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tyle lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22,6 tys. osób.(

Wcześniej pisaliśmy w Interii:

Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy działający w PKP Cargo wyznaczył 18 grudnia dniem rozpoczęcia kroczącego strajku generalnego. Strajk zacznie się w Śląskim Zakładzie spółki - poinformowało PKP Cargo. Chodzi o zapowiedziany na 9 listopada strajk w PKP Cargo, który został w zawieszony do 9 grudnia br. na wniosek trzech posłów PiS w tym obecnego ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

- Zwróciłem się do prezesa PKP SA, który może mediować z zarządem PKP Cargo, aby w najbliższych tygodniach nie podejmowano decyzji, które mogą w sposób trwały zmienić układ strukturalny tego przedsiębiorstwa - powiedział Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa zauważył, że PKP Cargo to spółka giełdowa, w której Skarb Państwa ma - jak podkreślił - prawo umocować zarząd, ale są to skomplikowane procedury. - Dlatego musimy czekać kilka tygodni do zmian, które - mam nadzieję - wyeliminują w przyszłości takie protesty, z którymi dzisiaj mamy do czynienia - zaznaczył.

Odwołani przez PiS

20.11. Leszek Świętochowski odwołany z funkcji prezesa ANR. Prezesem Waldemar Jumięcki. 27.11. Andrzej Gross został odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. P.o. prezesa został Daniel Obajtek, b. wójt gminy Pcim (woj. małopolskie) 30.11. Jakub Karnowski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy PKP. Jarosław Bator jest jedynym członkiem zarządu. 3.12. Paweł Tamborski zrezygnował z prezesury GPW. 7.12. Andrzej Tersa odwołany z prezesury Energi. Roman Pionkowski p.o. prezesa. 7.12. Krzysztof Zamasz odwołany z prezesury Enei. P.o. prezesa jest Wiesław Piosik. 8.12. Artur Brzóska odwołany z funkcji prezesa KRUS. W jego miejsce p.o. Janina Pszczółkowska. 8.12. Radosław Szatkowski odwołany z prezesury ARR. W jego miejsce p.o. Anna Gut. 8 12. Andrzej Klesyk odszedł na prośbę ministra skarbu z prezesury PZU. Dariusz Krzewina p.o. prezesa. 8. 12. Jerzy Kurella odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Remigiusz Nowakowski prezesem. 14.12. Adam Purwin zrezygnował z funkcji prezesa PKP Cargo. 29.12.2015 NWZA w PGNiG. 29.1.2016 NWZA w PKN Orlen.

- Zniecierpliwienie pracowników i ocena związku zawodowego Solidarność w PKP Cargo, a także innych central związkowych, że źle się dzieje w spółce świadczy o tym, że tam jest bardzo niezdrowa sytuacja - dodał.

Jak mówił, nie popiera strajku, jako minister konstytucyjny, ale rozumie tych, którzy chcą protestować, ich rozgoryczenie i powody, dla których sięgają po takie instrumenty. Pytany, kiedy można spodziewać się zmian w zarządzie PKP odparł, że niebawem.

Rzecznik prasowy PKP Cargo Mirosław Kuk poinformował, że zarząd spółki jest gotowy do podjęcia konstruktywnych rozmów ze stroną społeczną. - W PKP Cargo nie ma zagrożenia dla miejsc pracy. W spółce obowiązuje Pakt Gwarancji Pracowniczych, dający m.in. wieloletnie gwarancje zatrudnienia, który jest respektowany przez zarząd spółki - wskazał Kuk.

Spór zbiorowy na tle płacowym w PKP Cargo trwa od lutego br. W ocenie związkowców zarząd spółki nie realizuje zapisów paktu gwarancji pracowniczych podpisanego przed debiutem giełdowym spółki, zgodnie, z którymi załoga miała zapewniony coroczny wzrost wynagrodzeń. Związkowcy domagają się m.in. podwyżek dla pracowników w wys. 250 zł netto. Są także przeciwni decyzji o przeniesieniu pracowników z Tarnowskich Gór do centrali w Katowicach.

Kuk wskazał, że według szacunków spółki koszt realizacji postulatów związkowców wyniósłby około 120 mln zł rocznie wobec 61 mln zł zysku za 2014 r. W związku z tym - jak dodał - wobec braku porozumienia zarząd PKP Cargo podjął samodzielną decyzję o przyznaniu podwyżek w wysokości 200 zł (z dodatkami). Podwyżka została wprowadzona z lipcową pensją.

- W ciągu ostatnich czterech lat pracownicy PKP Cargo otrzymali podwyżki w łącznej wartości ponad 500 mln zł. Oprócz tego otrzymali akcje pracownicze o wartości kilku tysięcy złotych oraz corocznie otrzymują gratyfikację na święto kolejarza - wskazał rzecznik prasowy.

Kuk zaznaczył, że średnie wynagrodzenie PKP Cargo po wdrożonej podwyżce w lipcu br. jest o 457 zł wyższe niż średnie wynagrodzenie w Polsce. Jak wskazał, według GUS przeciętne wynagrodzenie w II kw. 2015 r. to 3854,88 zł a średnie wynagrodzenie po podwyżce w lipcu br. w PKP Cargo - 4311,44 zł.

Związkowcy w przesłanym do zarządu spółki zawiadomieniu napisali, że krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKP Cargo wobec braku jakichkolwiek działań zarządu spółki zmierzających do przywrócenia zerwanego jednostronnie dialogu społecznego i zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi działającymi w PKP Cargo oraz brakiem realizacji postulatów płacowych będących przedmiotem sporu zbiorowego postanawia odwiesić decyzję o przeprowadzeniu kroczącego strajku generalnego w spółce i wyznaczyć jego rozpoczęcia na 18 grudnia 2015 r. Dokument podpisał przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel.

Rozpoczęcie kroczącego strajku generalnego musi być poprzedzone przesłaniem zawiadomienia przez Zakładowe Komitety Protestacyjno Strajkowe PKP Cargo do pracodawców tj. Zakładów Spółki PKP Cargo w terminie 5 dni przed planowanym rozpoczęciem akcji strajkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »