Agora: nie musimy dominować

Agora jest gotowa zainwestować w ogólnopolskie radio. Może być mniejszościowym udziałowcem dużych projektów - to nowe podejście, które może zmienić losy rozmów o przejęciach, które spółka prowadzi od lat.

Agora jest gotowa zainwestować w ogólnopolskie radio. Może być mniejszościowym udziałowcem dużych projektów - to nowe 
podejście, które może zmienić losy rozmów o przejęciach, które spółka prowadzi od lat.

Prezes Agory Wanda Rapaczyńska w rozmowie z PARKIETEM, zasygnalizowała wczoraj zmianę w podejściu do przejęć na medialnym rynku. Spółka zamierza poszerzać grupę nie tylko o firmy krajowe i działające w Europie Środkowowschodniej, ale rozgląda się też za atrakcyjnymi projektami w Europie Zachodniej. Prezes nie komentuje doniesień, zgodnie z którymi chciałaby zainwestować w medialne aktywa norweskiej Orkli.

Z wypowiedzi szefowej Agory wynika też, że grupa uelastyczniła podejście do przejęć. Już nie twierdzi, że interesujące firmy to takie, w których może mieć większościowy udział, albo nad którymi będzie sprawować efektywną kontrolę.

Reklama

- Wiadomo, że lepiej jest być mniejszościowym udziałowcem dużego przedsięwzięcia niż 100-procentowym właścicielem małego projektu. Jesteśmy chętni do współpracy. Szczególnie w obszarach, na których nie jesteśmy dużymi graczami - zadeklarowała prezes Rapaczyńska. Zapytana, czy Agora chciałaby być udziałowcem ogólnopolskiej stacji radiowej, odpowiedziała: - Bardzo. Jednak na razie nie mam informacji, czy właściciele Radia Zet, czy RMF-u chcieliby sprzedać udziały. Okazje do rozmów są wtedy, gdy ktoś wychodzi z inicjatywą. Musi być jakiś sygnał od sprzedającego, bo nie można nachodzić sąsiada i pytać, czy by nie sprzedał domu.

Inaczej patrzy na tę kwestię Broker FM, właściciel blisko 100 proc. udziałów RMF-u, największej komercyjnej stacji radiowej w kraju. - Nie otrzymaliśmy od Agory żadnych sygnałów ani zapytań dotyczących kapitałowej współpracy. Jeśli je otrzymamy - przeanalizujemy - odpowiedział Marek Dworak, wiceprezes Brokera FM i jednocześnie jeden z akcjonariuszy firmy. Do tej pory to Broker FM proponował Agorze współpracę. Chciał odkupić od niej lokalne radiostacje.

Z właścicielami Radia Zet, w tym większościowym udziałowcem - francuską grupą Lagardere - nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Elastyczniejsza postawa Agory może też sprawić, że rumieńców nabiorą próby jej wejścia na rynek telewizyjny. Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, od dawna mówił o tym, że chętnie pozyskałby mniejszościowego partnera dla swojej stacji.

Jak deklaracje odbiorą inwestorzy? Na razie kurs Agory dramatycznie spada, bo spółce rośnie pod bokiem konkurencja (dziennik przygotowywany przez Axel Springer Polska), a ogłoszona kilka lat temu strategia wzrostu przez przejęcia od dłuższego czasu nie przynosi efektów w postaci kolejnych zakupów. Skonsolidowane przychody Agory zwiększają się dzięki wzrostowi sprzedaży AMS (firmy reklamy zewnętrznej) i kolekcjom książkowym, dołączanym do "Gazety Wyborczej".

Urszula Zielińska

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: firmy | mus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »