Akcje Ciechu będą wycofane z giełdowego obrotu. Jest zgoda KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na wycofanie z obrotu giełdowego akcji Ciechu z dniem 6 marca 2024 roku - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie. Sebastian Kulczyk wcześniej przez wiele miesięcy dążył do przejęcia 100 proc. udziałów chemicznej spółki, a co za tym idzie uzyskania pełnej kontroli.

We wrześniu 2023 roku spółka KI Chemistry zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 3 981 190 akcji Ciechu, stanowiących około 7,55 proc. kapitału zakładowego spółki i głosów na WZ. Przez nieco ponad tydzień (od 18 do 25 września), inwestorzy mogli zdecydować się na sprzedaż akcji po 54,25 zł za sztukę. KI Chemistry, do którego należało wówczas ponad 77 proc. akcji chemicznej firmy, zamierzało odkupić pozostałe około 22,3 proc.

W listopadzie KI Chemistry ogłosiło przymusowy wykup pozostałych 2 409 045 akcji Ciechu, stanowiących około 4,57 proc. kapitału zakładowego. W związku z przymusowym wykupem (miał miejsce od 7 do 17 listopada 2023 r.) zarząd GPW zawiesił obrót akcjami Ciechu.

Reklama

Sebastian Kulczyk konsekwentnie walczył o przejęcie Ciechu i wycofanie spółki z giełdy


Spółka Sebastiana Kulczyka przeprowadziła łącznie cztery wezwania na akcje Ciechu. W ramach pierwszego z nich, w marcu tego roku, jeden z najbogatszych Polaków oferował 49 zł za papier. Ta cena nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony mniejszościowych akcjonariuszy. Później Sebastian Kulczyk wyszedł z nową propozycją - 54,25 zł za jedną akcję Ciechu. 

Ostatecznie KI Chemistry osiągnęła próg 95 proc. udziałów, po przekroczeniu którego można ogłosić przymusowy wykup akcji (stało się to w listopadzie ub.r.). Decyzja KNF kończy długą i konsekwentną walkę o przejęcie pełnej kontroli i wycofanie Ciechu z giełdy.

Dlaczego miliarderowi zależy na tym, aby chemiczny gigant nie był już notowany na GPW? W opinii KI Chemistry utrzymywanie statusu spółki publicznej "ogranicza możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne, zawirowania na globalnych rynkach finansowych i surowcowych, a także w bezpośrednim otoczeniu spółki".

CIECH

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: ITMTRADE BALTONA EKO

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ciech SA | polska giełda | spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »