Reklama

Akcje KHW mają trafić do inwestora z branży energetycznej

- Minister skarbu otrzymał zgodę na wniesienie stu procent akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do jednoosobowej spółki SP - poinformował w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Dodał, że da to możliwość potencjalnemu inwestorowi szybkiego wejścia kapitałowego w KHW.

"Dzisiaj Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła uchwałę, która daje zgodę ministrowi skarbu na wniesienie 100 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do jednoosobowej spółki skarbu państwa. Ta niewinnie brzmiąca (uchwała) to de facto milowy krok w kierunku włączenia inwestora z sektora branży energetycznej w Katowicki Holding Węglowy" - powiedział podczas konferencji w kopalni "Wujek" pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

- Jest to najszybsza, najprostsza i najbardziej efektywna dla samego holdingu forma dokapitalizowania Katowickiego Holdingu Węglowego - dodał.

Reklama

Poinformował, że transakcja powinna dokonać się "w bardzo krótkim czasie".

- Potencjalny inwestor będzie miał bardzo szybką możliwość na wejście kapitałowe w Katowicki Holding Węglowy. Jest to naprawdę kamień milowy, jeżeli chodzi o tworzenie koncernów paliwowo-energetycznych w Polsce. Pierwszy z nich to grupa Tauron, myślimy, że poszczególne spółki energetyczne powinny w swych strategiach zawrzeć również tworzenie koncernów-paliwowo energetycznych - podsumował.

Źródło: TVN24/x-news

Wcześniej resort skarbu informował, że plan naprawczy dla Katowickiego Holdingu Węglowego powstał w lutym 2015 r. Dotychczas KHW przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń części zakładów Mysłowice i Boże Dary. Poprawiona została organizacja pracy, zakończona eksploatacja podsadzkowa w KWK "Wujek" - wskazało MSP. Spółka uruchomiła transport załogi przenośnikami taśmowymi, co pozwoliło na wydłużenie czasu pracy o 1,5 - 2 godziny na dobę. Zarząd zwiększa też przychody z tytułu zagospodarowania metanu. Zatrudnienie spadło o 2,3 tys. osób. Do końca roku w spółce będzie pracowało około 20 proc. pracowników biurowych mniej niż na początku roku. Uruchomiony został program dobrowolnych odejść. Spółka rozpoczęła sprzedaż majątku nieprodukcyjnego i restrukturyzację długu. Ograniczone zostało też zlecanie prac na zewnątrz - wymienił resort.

Jak zapewnił resort, efektem polityki restrukturyzacyjnej będzie wygenerowanie już od 2016 r. ok. 540 mln zł oszczędności rocznie. "We wrześniu KHW wypracowała 12 mln zł zysku netto. Za październik prognozowany jest wynik na poziomie 65 mln zł. Płynność finansowa KHW nie jest zagrożona. Według prognoz, wynik EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na koniec 2015 r. wyniesie 597 mln zł na plusie" - poinformowało MSP.

Dodało, że w całym 2015 r. zatrudnienie w KHW zostanie zredukowane o 2,5 tys. osób, czyli ponad 15 proc., przy utrzymaniu wydobycia na poziomie z 2014 r.(ok. 10,5 mln ton). "Jednym z najważniejszych założeń programu była poprawa efektywności. W 2014 wynosiła ona 667 ton na rok na zatrudnionego. Obecnie, mimo redukcji zatrudnienia, KHW wydobywa tyle samo węgla co w 2014 r. (ok. 10,5 mln ton), ale efektywność wzrosła do 702 ton na pracownika. W 2016 r. ma to być już ponad 750 ton, a w 2020 r. - 868. Spółka przestawia się też na najlepszy jakościowo, a więc i najdroższy węgiel" - czytamy w komunikacie resortu.

- - - - -

Czerwiński zapowiada inwestora dla kopalni Makoszowy

- Rozmowy w sprawie pozyskania inwestora dla należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Makoszowy są bardzo zaawansowane - poinformował w czwartek minister skarbu Andrzej Czerwiński.

- Są bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie inwestora dla kopalni Makoszowy - powiedział minister w radiowej Jedynce, nie podając szczegółów.

Spekuluje się, że kopalnię Makoszowy miałaby przejąć PGE.

Kopalnia Makoszowy, wcześniej należąca do Kompani Węglowej, trafiła do SRK w maju tego roku, wraz z dwoma innymi przynoszącymi największe straty zakładami tego koncernu - Brzeszcze i Centrum. Kilka dni temu przedwstępną warunkową umowę zakupu części aktywów KWK Brzeszcze podpisał Tauron, poprzez swoją spółkę zależną RSG.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »