Reklama

Amerykański rynek pracy nie powinien zaskoczyć

Inwestorzy zgodnie z tradycją pierwszego piątku miesiąca wyczekiwać będą dziś na raport z amerykańskiego rynku pracy. Nie wydaje się jednak, żeby mógł ich zaskoczyć. Po pierwsze, cierpliwie czekają na poprawę w sferze zatrudnienia, które ma być następstwem ożywienia gospodarczego.

Inwestorzy zgodnie z tradycją pierwszego piątku miesiąca wyczekiwać będą dziś na raport z amerykańskiego rynku pracy. Nie wydaje się jednak, żeby mógł ich zaskoczyć. Po pierwsze, cierpliwie czekają na poprawę w sferze zatrudnienia, które ma być następstwem ożywienia gospodarczego.

Potwierdziła to odporność rynków w ostatnim czasie, kiedy pojawiały się mniej korzystne od przewidywań dane dotyczące rynku pracy (większa nowych bezrobotnych, rewizja w dół styczniowej liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym).

Po drugie, tendencje na rynku pracy w Ameryce podtrzymują nadzieje na poprawę sytuacji. Jesteśmy coraz bliżej tego, by nie tylko malało tempo spadku zatrudnienia, ale by zatrudnienie zaczęło się zwiększać. Zresztą warto też pamiętać o wsparciu rentowności przedsiębiorstw przez obecne uwarunkowania na rynku pracy. Skutkują wzrostem wydajności pracy i tym samym obniżają koszty pracy. Obecne zjawiska nie stwarzają też presji na wzrost stóp procentowych.

Reklama

W kontekście wiadomości napływających z Chin coraz trudniej się oprzeć wrażeniu, że mamy powtórkę sytuacji z przełomu 2003 i 2004 r. Wtedy, tak jak obecnie, inwestorzy ?żyli? obawami przed przegrzaniem koniunktury w tamtejszej gospodarce. Ostatnio przypomniał o takim ryzyku sam chiński premier, mówiąc o ?niezrównoważonym i niestabilnym? charakterze wzrostu gospodarczego. To może skutkować dalszymi działaniami przywracającymi równowagę zwłaszcza na rynku kredytowym. 6 lat temu tego typu zagrożenia sprowokowały na rynkach wschodzących głęboką korektę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: - Według Ministerstwa Pracy stopa bezrobocia wzrosła w Polsce w lutym do 13 proc.

- Na amerykańskim rynku pracy wygasają negatywne tendencje, ale na realnej poprawy sytuacji wciąż jeszcze nie widać

- Zła sytuacja na rynku pracy osłabia konsumpcję, ale sprzyja też poprawie rentowności przedsiębiorstw

Rynki nieruchomości

Po raz pierwszy od 8 miesięcy obniżyły się ceny domów w Wielkiej Brytanii. Według Halifax poszły w lutym w dół o 1,5 proc. W skali roku notują wzrost o 4,2 proc. Od dołka z kwietnia 2009 r. podniosły się o 8 proc. Zachowanie cen w lutym wiązane jest z większą aktywnością sprzedających oraz niewielkim zainteresowaniem kredytami hipotecznymi w początkach tego roku. Przypomnijmy, że w styczniu przyznano najmniej tego rodzaju kredytów od 8 miesięcy.

Zwraca się też uwagę na negatywny wpływ ostrej zimy na popyt, jak również wygasanie ulgi podatkowej związanej z transakcjami na rynku nieruchomości. Mimo że w lutym nieco zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy podażą i popytem, to wciąż pozostaje to najważniejszym elementem rzutującym na postrzeganie przyszłej sytuacji na brytyjskim rynku nieruchomości.

Tymczasem na amerykańskim rynku znacząco spadła w styczniu liczba transakcji. Podpisano 7,6 proc. mniej umów niż w grudniu 2009 r.

Katarzyna Siwek

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: rynek pracy | inwestorzy | nieruchomości | zaskoczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »