Anwil wstrzymał produkcję nawozów przez wysokie ceny gazu. Wcześniej zrobiła to Grupa Azoty

Spółka chemiczna ANWIL, należąca w 100 proc. do Orlenu, wstrzymała produkcję nawozów azotowych w związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. Przerwa w produkcji ma być tymczasowa, a ANWIL na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców - podano w komunikacie. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji - zaznaczono - produkcja zostanie wznowiona. W międzyczasie producent nawozów ma prowadzić prace remontowe i inwestycyjne.

ANWIL jest spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, która opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach - produkcji PCW oraz nawozów azotowych, których - pod względem mocy wytwórczych - jest drugim producentem w kraju i trzynastym w Europie.

"W związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych - przekazał Orlen we wtorkowym komunikacie. Jak podkreślono, Anwil na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców i jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji, produkcja zostanie wznowiona. W czasie postoju linii produkcyjnych Anwil będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne - zaznaczył Orlen.

Reklama

Notowania gazu w Europie utrzymują we wtorek tendencję wzrostową. Po godz. 9 rano cena gazu w kontraktach wrześniowych rosła o 2,7 proc., do 284,25 euro za MWh. Z kolei w kontraktach październikowych cena gazu rosła o 2,99 proc., do 288,5 euro za MWh. W poniedziałek na zamknięciu cena kontraktów wrześniowych wynosiła 276,75 euro za MWh, a kontraktów październikowych - 280,16 euro za MWh.

Orlen jest kolejną spółką, która przerwała dziś produkcję nawozów azotowych, których surowcem jest gaz ziemny. Rano Zakłady Azotowe w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro. Zarząd spółki wskazuje, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od spółki i nie była możliwa do przewidzenia.

"Interwencja na rynku nawozów". Rząd ma przygotować mechanizm wsparcia

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej, że temat nawozów był przedmiotem dyskusji podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. 

- Dla tych branż, dla których gaz jest podstawowym surowcem, wysokie ceny przekładają się na produkt końcowy. Dzisiaj poprosiłem premierów Sasina i Kowalczyka o wypracowanie w możliwie krótkim czasie odpowiedniego mechanizmu podażowego, popytowego i cenowego, tak żeby znowu móc dokonać odpowiedniej interwencji na rynku nawozów, żeby już nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku wysokie ceny nawozów nie przekładały się na wysokie ceny żywności - powiedział premier Morawiecki. 

KM

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

PKNORLEN

67,6500 0,6000 0,89% akt.: 19.04.2024, 17:57
  • Otwarcie 66,5800
  • Max 68,0900
  • Min 66,5500
  • Kurs odniesienia 67,0500
  • Suma wolumenu 2 043 440
  • Suma obrotów 137 474 418,41
  • Widełki dolne 59,9300
  • Widełki górne 73,2300
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »