Reklama

Apple wart więcej niż Microsoft

Wartość rynkowa spółki Apple po wczorajszej sesji wyniosła 230 mld USD i była o ok. 3 mld USD większa od wyceny Microsoft'u. Na światowych giełdach inwestorzy kontynuują zakupy.

W czwartek na Wall Street do głosu doszli inwestorzy kupujący akcje, którym dzień wcześniej zabrakło cierpliwości. Indeks szerokiego rynku S&P 500 zyskał 3,3 proc., a technologiczny NASDAQ 3,7 proc. Tak dynamiczne zakupy nie były reakcją na dane z gospodarki, ale raczej wynikiem kapitulacji inwestorów posiadających krótkie pozycje.

Zaryzykuję postawienie tezy, że po kilku sesjach łatwego zarabiania na spadkach, właśnie dobiega końca łatwe zarabianie na odbiciu indeksów w górę i wkrótce rozpocznie się prawdziwa konfrontacja byków i niedźwiedzi. Ostatnie dni maja prawdopodobnie należeć będą do łapiącego wiatr w żagle popytu, choćby ze względu na większą niż przeciętnie chęć funduszy do podrasowania wyników na koniec miesiąca.

Reklama

Obecnie na rynku jest znacznie więcej traderów i automatycznych systemów komputerowych składających zlecenia na podstawie algorytmów niż inwestorów długoterminowych, a w warunkach dużej zmienności kursów zdecydowanie lepiej radzą sobie ci pierwsi. VIX obrazujące zmienność indeksu S&P500 wczoraj po raz pierwszy od dziesięciu sesji spadł poniżej 30 pkt., co może sugerować, że szanse się zaczynają się wyrównywać i wkraczamy w średnioterminowy trend boczny.

Oczywiście, w każdej chwili mogą napłynąć na rynek kolejne negatywne wiadomości np. obniżenie ratingów Włoch i Hiszpanii czy drugie dno recesji w USA po wygaśnięciu dopłat do nieruchomości i zakończeniu spisu ludności, który zmniejszył liczbę bezrobotnych o blisko 1 mln, dlatego warto ustawiać zlecenia obronne bliżej niż zazwyczaj. W piątek rozczarowujące dane z Japonii nie przełożyły się sytuację na giełdzie w Tokio - NIKKEI wzrósł o 1,3 proc. Bezrobocie wzrosło do 5,1 proc., a wydatki konsumentów w kwietniu spadły o 0,7 proc. r/r, miesiąc wcześniej były o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w tym tygodniu na rynek japoński i kilkanaście innych zagranicznych rynków trafił tablet iPad produkowany przez spółkę Apple. Inwestorzy widząc sprzedażowy sukces tego produktu w USA spodziewają się, że zostanie on powielony również w Japonii i Europie - wartość rynkowa Apple w tym tygodniu przewyższyła wycenę Microsoft'u.

W piątek rano na rynku walutowym złoty umacniał się: dolara wyceniano na 3,28 PLN, euro na 4,05 PLN, a za franka płacono 2,85 PLN. Kurs pary euro-dolar w ostatnich dniach nie odzwierciedla dokładnie skłonności inwestorów do ryzyka i jest w mniejszym stopniu skorelowany z cenami surowców. Może to sugerować, że właśnie tworzy się lokalny dołek w okolicy poziomu 1,21-1,23 USD. Inwestorów obawiających się o kondycję strefy euro przed popadnięciem w panikę mogą powstrzymywać wdrażane przez kolejne kraje programy oszczędnościowe.

Wczoraj hiszpański parlament zatwierdził reformy mające zmniejszyć wydatki o ok. 15 mld euro.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »