ArcelorMittal Krzywy Róg nie jest na sprzedaż
Zarząd ukraińskiej huty ArcelorMittal Krzywy Róg, należącej do hinduskiego potentata stalowego ArcelorMittal zdementował pogłoski o możliwej sprzedaży przedsiębiorstwa - podała ukraińska agencja informacyjna UNIAN-Gospodarka.
Dyrektor generalny huty ArcelorMittal Krzywy Róg Artiom Polakow zdementował pogłoski dotyczące możliwej sprzedaży ukraińskiego przedsiębiorstwa. Zapewnił, że spółka macierzysta ArcelorMittal nie zamierza pozbywać się swoich aktywów na Ukrainie.
Jednocześnie przyznał, że kolejna fala kryzysu gospodarczego mocno uderzyła w działalność przedsiębiorstw hutniczych i złamała równowagę między podażą a popytem na rynku światowym. Według relacji Artioma Polakowa nadmiar mocy produkcyjnych i spadek popytu na produkcję hutniczą na świecie stał się głównym powodem strat. W trzecim kwartale br. grupa ArcelorMittal straciła 709 mln dolarów.
Polakow podkreślił, że w związku z negatywnymi wynikami koncernu, ukraińska huta nie może liczyć na pomoc spółki macierzystej i musi sama przygotować się na walkę z kryzysem. Zdaniem dyrektora generalnego huty ArcelorMittal Krzywy Róg, przedsiębiorstwo powinno dążyć do zmniejszenia kosztów produkcji o około 20 proc., a także utrzymać tempo produkcji stalowej na poziomie 5,7 mln ton rocznie.
W 2011 roku huta ArcelorMittal Krzywy Róg wyprodukowała 4,937 mln ton stali walcowanej, co stanowi spadek o 8,6 proc. w porównaniu z 2010 rokiem.
Pogłoski o możliwej sprzedaży ukraińskiego przedsiębiorstwa pojawiły się po niedawnych doniesieniach prasowych o chęci sprzedaży przez ArcelorMittal zakładu Florange we Francji. Inwestor chciał się go pozbyć z powodu zadłużenia, które przekroczyło 22 mld dolarów. Wraz z tą informacją pojawiły się wiadomości o sprzedaży innych aktywów hinduskiej grupy przemysłowej. I właśnie te wydarzenia posłużyły podstawą do założenia, że huta w ukraińskiej miejscowości o nazwie Krzywy Róg również może być wystawiona na sprzedaż.
W Polsce ArcelorMittal ma pięć hut: w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu i Świętochłowicach oraz dwie koksownie - w Zdzieszowicach i Krakowie. Firma jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniają ponad 11 tysięcy pracowników, w latach 2004-2012 jej inwestycje przekroczyły 4,5 mld zł.
Do ArcelorMittal Poland należy ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, to także największy producent koksu w Europie.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze