Bank BPH zostanie sprzedany?
General Electric Company analizuje możliwości sprzedaży akcji Banku BPH - poinformował bank w komunikacie.
Komisja Nadzoru Finansowego w komentarzu do tych planów podała, że jakiekolwiek ewentualne jednostronne działania akcjonariusza, bez uzgodnienia z komisją, mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec niego.
"Zarząd Banku BPH, że w dniu 15 października 2014 r. powziął wiadomość, iż General Electric Company, podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych banku, tj. GE Investments Poland sp. z o.o., Selective American Financial Enterprises, Inc. i DRB Holdings B.V., analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku należących do tych akcjonariuszy, oraz że do udziału w tym procesie zaangażowano banki inwestycyjne i innych doradców" - napisano w raporcie.
"Zarząd banku powziął również wiadomość, że General Electric Company poinformował o tym Komisję Nadzoru Finansowego" - dodano.
GE Investments Poland ma 83,74 proc. akcji Banku BPH, Selective American Financial Enterprise 3,21 proc. akcji, a DRB Holdings B.V. 2,21 proc. akcji. Łącznie podmioty zależne od General Electric posiadają 89,16 proc. akcji banku.
KNF w komentarzu do planów GE zasugerowała, że ewentualne działania GE bez uzgodnienia z KNF mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec niego.
"KNF przywiązuje duża wagę do realizacji zobowiązań przez większościowych akcjonariuszy banków, szczególnie tych zobowiązań, które nadal nie zostały wykonane" - napisała KNF w komentarzu.
"Jakiekolwiek ewentualne jednostronne działania akcjonariusza, bez uzgodnienia z KNF, mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec inwestora nierealizującego zobowiązań" - dodano.
Bank BPH powstał na skutek wydzielenia w 1989 roku ze struktur NBP. Od stycznia 1995 roku akcje Banku BPH są notowane na GPW. Z końcem 2001 r. miała miejsce fuzja dwóch banków giełdowych BPH i PBK, która doprowadziła do powstania trzeciego co do wielkości pod względem sumy bilansowej, ogólnopolskiego banku uniwersalnego. W listopadzie 2007 roku Bank BPH został podzielony, a jego większa część (ponad 80 proc. aktywów) została włączona do Banku Pekao.
W czerwcu 2008 r. większościowy pakiet akcji okrojonego po podziale banku został zakupiony przez General Electric Company. W grudniu 2009 r. miała miejsce fuzja Banku BPH i GE Money Banku.
Kapitalizacja banku na podstawie środowego zamknięcia notowań wynosi 3,16 mld zł.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze