Bank nie martwi się sprawą frankową

PKO BP spokojnie czeka na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Bank ma niewielki portfel takich kredytów i co ważne z punktu widzenia oczekiwanego orzeczenia TSUE, były one udzielone po 2009 roku.

Bardzo ważny dla wielu banków wyrok TSUE może zapaść po wakacjach. Trybunał rozpatruje zapytania polskiego sądu, związane ze sprawą kredytu wyrażonego w złotych, ale indeksowanego do franka szwajcarskiego. Stanowisko TSUE może mieć znaczenie dla innych toczących się spraw sądowych. Jeśli będzie zgodny z opublikowaną wcześniej opinią rzecznika TSUE, może być niekorzystny dla banków, a korzystny dla klientów.

- Czujemy się dosyć komfortowo jeśli chodzi o opinię rzecznika TSUE, ale oczywiście tak jak cały rynek czekamy na wyrok całego Trybunału - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego przy okazji omawiania wyników finansowych banku.

Reklama

Podał, że portfel hipotecznych kredytów indeksowanych do CHF jest niewielki, wynosi w sumie 3,4 mld zł i są to kredyty udzielone po roku 2009, przy wysokim kursie franka. Gros portfela frankowego w tym banku to kredyty denominowane, a nie indeksowane.

To czy kredyt był udzielony przed czy po 2009 roku jest ważne, ponieważ, że pod koniec 2008 roku zostały wprowadzone w Kodeksie Cywilnym zmiany istotne w kontekście kredytów walutowych. Sprawa w związku z którą zostały skierowane przez polski sąd pytania do TSUE dotyczy kredytu zawartego przed zmianą w KC.

Coraz więcej posiadaczy kredytów walutowych decyduje się na wytoczenie spraw bankom. Wspiera ich między innymi Rzecznik Finansowy.

Z raportu PKO BP wynika, że na koniec czerwca toczyło się 1160 postępowań sądowych w sprawach dotyczących kredytów walutowych i liczba tych spraw rośnie kolejny kwartał z rzędu.

- W drugim kwartale nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. Wzrost liczby spraw jest czymś naturalnym, uwzględniając, że dużo się o tym mówi również w mediach, także na temat wyroku TSUE i biorąc pod uwagę zachęty ze strony firm, które na tym chcą zbudować swoje business case'y. Uwzględniając ten kontekst to wzrost spraw frankowych jest dość naturalny i nie jest ani duży ani mały - powiedział Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP.

Jak dodaje, zwłaszcza w ostatnim czasie są organizowane akcje marketingowe, reklamy usług prawniczych związanych z takimi sprawami. - Patrząc na umowy, które podpisują takie firmy z klientami, to nie wiadomo kto wygra te sprawy, ale na pewno zarobią na tym prawnicy - dodaje Rafał Kozłowski.

Prezes Jagiełło, na pytanie o to czy w tym kontekście powinny być jakieś specjalnie regulacje zabezpieczające sektor, odpowiedział, że to pytanie powinno zostać skierowane do Komitetu Stabilności Finansowej, który odpowiada za stabilność sektora.

Monika Krześniak-Sajewicz

- - - - - -

Zysk netto PKO BP w II kw. '19 wyniósł 1,22 mld zł, 3,4 proc. powyżej oczekwiań

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2019 roku wzrósł do 1.217 mln zł z 933 mln zł rok wcześniej - podał bank w raporcie półrocznym. Zysk banku był 3,4 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 1.176,4 mln zł.

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich, co do zysku netto za II kwartał, wahały się od 1.100,8 mln zł do 1.220 mln zl.

Zysk netto wzrósł 30 proc. rdr i 41 proc. kdk.

W I połowie 2019 roku zysk netto wyniósł 2.079 mln zł, czyli wzrósł 23 proc. rdr. Wskaźnik ROE wynosi 10,7 proc.

Wynik odsetkowy banku w drugim kwartale wyniósł 2.538 mln zł i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 2.538,4 mln zł (w przedziale oczekiwań 2.513,9- 2.561 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 11 proc. rdr i 3 proc. kdk.

Marża odsetkowa na koniec I półrocza 2019 roku wynosiła 3,43 proc., a rok wcześniej była na poziomie 3,39 proc.

Wynik z prowizji w II kwartale 2019 roku wyniósł 760 mln zł i również był zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 757,2 mln zł (oczekiwania wahały się od 748 mln zł do 766 mln zł). Wynik z prowizji wzrósł 2 proc. w ujęciu rdr i kdk.

Pozostałe przychody i koszty operacyjne netto wyniosły w II kwartale 258 mln zł, podczas gdy rok wcześniej były na poziomie 34 mln zł.

Bank podał, że uzyskany w I półroczu 2019 roku wynik pozostały wyniósł łącznie 734 mln zł i był o 234 mln zł wyższy niż rok wcześniej, na co wpływ miały wyższe o 201 mln zł rdr pozostałe przychody i koszty operacyjnych netto, m.in. w efekcie częściowego rozwiązania w I półroczu 2019 roku rezerwy na postępowanie przed UOKiK w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów (58 mln zł) oraz ujęcia zysku na okazyjnym nabyciu spółki Prime Car Management w wysokości 80 mln zł.

W I połowie 2019 roku wynik na działalności biznesowej wyniósł łącznie 7.233 mln zł, co oznacza 11,6 proc. wzrost rdr.

Koszty w II kwartale 2019 roku wyniosły 1.442 mln zł, czyli były 2,1 proc. niższe od oczekiwań (1.472,7 mln zł). Koszty wzrosły 1 proc. rdr i spadły 14 proc. kdk.

Wskaźnik kosztów do dochodów wynosi 42,7 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 45,3 proc.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2019 roku 322 mln zł. Rynek oczekiwał o 8,7 proc. wyższych odpisów na poziomie 352,5 mln zł.

Koszt ryzyka za I połowę 2019 roku wynosił 0,55 proc., czyli spadł z 0,67 proc. rok wcześniej.

Łączny współczynnik kapitałowy wynosi 18,57 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »