Banki zrzeszające prawie się zgodziły

Arcyważne walne BGŻ będzie mogło odbyć się w połowie listopada. Banki zrzeszające są bliskie porozumienia z MSP w sprawie jego dokapitalizowania.

Arcyważne walne BGŻ będzie mogło odbyć się w połowie listopada. Banki zrzeszające są bliskie porozumienia z MSP w sprawie jego dokapitalizowania.

Ostatnie minuty dzielą Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) od porozumienia z bankami zrzeszającymi, 30-proc. akcjonariuszami Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), dotyczącego jego dokapitalizowania.

- Sądzę, że porozumienie w tej sprawie podpiszemy w poniedziałek, choć do ostatniej chwili będą trwały rozmowy - ujawnia Krzysztof Ksyta, prezes Mazowieckiego Banku Regionalnego (MBR).

Coś za coś

Warunki umowy nie są znane. Jednak trzy banki zrzeszające - MBR, Gospodarczy Bank Wielkopolski (GBW) i Bank Polskiej Spółdzielczości - są gotowe wydać zgodę na emisję akcji BGŻ, która dokapitalizowałaby go 500 mln zł. Jednak ewentualna zgoda na taką emisję nie jest bezinteresowna. Jak podkreśla Andrzej Chmielecki, prezes GBW, jednym z warunków jest jednoczesna sprzedaż przez banki spółdzielcze i zrzeszające akcji BGŻ inwestorowi (lub inwestorom), który obejmie udziały w banku.

Reklama

Jeśli dziś dojdzie do podpisania porozumienia, zarząd banku będzie miał podstawę do zwołania czwartego już w tej sprawie walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Tyle że tym razem pojawi się realna szansa na przyjęcie stosownych uchwał. Ze względów proceduralnych NWZA będzie się mogło odbyć najwcześniej 17 listopada.

Lepsza oferta

Jeśli banki zrzeszające dostaną zagwarantowaną możliwość jednoczesnego odsprzedania swojego pakietu akcji, wówczas wycofają się z poprzednich propozycji. A proponowały m.in. uchwalenie wraz z poprzednią emisją 6,15 mln akcji również drugą, skierowaną do siebie, i to po cenie nominalnej 1 zł. Inną propozycją było podzielenie emisji na dwie prawie równe transze. Chodziło im o utrzymanie w BGŻ przynajmniej 25-proc. udziału, czyli pakietu blokującego. Na żadną z tych propozycji MSP nie wyraziło jednak zgody.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | MSP | porozumienia | bańki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »