Będą duże inwestycje w PGE Energetyka. "Mówimy o miliardach w przyszłości"

PGE planuje duże inwestycje w przejętej spółce PKP Energetyka, m.in. w zieloną energetykę - poinformował na konferencji prasowej prezes Wojciech Dąbrowski. Przejęta spółka od dziś ma funkcjonować pod nazwą PGE Energetyka Kolejowa.

- Spółka PKP Energetyka będzie się od dziś nazywać PGE Energetyka Kolejowa. (...) Transakcja jest szalenie ważna z punktu widzenia naszej działalności i z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. (...) PGE Energetyka Kolejowa odpowiada za dystrybucję energii dla całej kolei. (...) Liczę, że nowo powołany zarząd jak najszybciej dostosuje spółkę do standardów panujących w grupie i standardów spółek Skarbu Państwa - powiedział prezes grupy PGE Wojciech Dąbrowski.

Jak wskazał, dzięki transakcji przychody grupy PGE wzrosną o ok. 4,5 mld zł rocznie, a EBITDA zwiększy się o blisko 800 mln zł.

Reklama

Grupa PGE sfinalizowała w poniedziałek zakup 100 proc. udziałów w PKPE Holding. Ostateczna cena zapłacona przez PGE wyniosła 1873,3 mln zł.

Prezes PGE o inwestycjach: Mówimy o miliardach w przyszłości

PKPE Holding jest spółką holdingową kontrolującą szereg podmiotów, których działalność skoncentrowana jest wokół PKP Energetyka. Grupa PKPE jest dystrybutorem i sprzedawcą energii do sieci trakcyjnej, a dodatkowo świadczy usługi utrzymania sieci trakcyjnych.

Prezes Dąbrowski poinformował, że spółka będzie funkcjonowała oddzielnie w ramach grupy PGE.

- Będziemy mieć dystrybucję tradycyjną i dystrybucję kolejową - powiedział dziennikarzom.

- Będziemy wykorzystywać synergie, wymianę doświadczeń. Planujemy kontynuować projekty rozwojowe mające na celu wspomożenie grupy w transformacji energetycznej. Będziemy inwestować m.in. w rozwój zielonej energetyki, magazyny energii, farmy fotowoltaiczne. (...) Zakładamy, że trzeba będzie dużo inwestować - dodał Dąbrowski.

Pytany o skalę potrzeb inwestycyjnych spółki PGE Energetyka Kolejowa, odpowiedział: - Mówimy o miliardach w przyszłości.

Grupa PGE zyskała dostęp do sieci dystrybucyjnej

Skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące, z wyłączeniem zdarzeń o charakterze jednorazowym grupy PKPE za rok 2022 wyniósł 774 mln zł, w tym 536 mln zł dotyczyło segmentu dystrybucja.

Przychody za rok 2022 wyniosły 4341 mln zł, a nakłady inwestycyjne 747 mln zł, w tym 681 mln zł w segmencie dystrybucja. Zadłużenie finansowe netto Grupy PKPE na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosło 4453 mln zł.

Wolumen dystrybuowanej energii elektrycznej Grupy PKPE wyniósł w 2022 r. 4,32 TWh, a wolumen sprzedanej energii elektrycznej 2,99 TWh.

W wyniku zamknięcia transakcji, Grupa PGE uzyskała m.in. dostęp do sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, której Wartość Regulacyjna Aktywów na 2023 rok wynosi 3421 mln zł.

PGE

6,9660 -0,0420 -0,60% akt.: 24.07.2024, 17:51
  • Otwarcie 6,9820
  • Max 7,0160
  • Min 6,9000
  • Kurs odniesienia 7,0080
  • Suma wolumenu 1 072 991
  • Suma obrotów 7 464 605,5380
  • Widełki dolne 6,2840
  • Widełki górne 7,6800
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »