Bessa nie daje za wygraną

Trudno mieć dobry nastrój na początku tego tygodnia. Nie dość, że odbicie od kluczowych obecnie wsparć w Polsce i na świecie wypadło bardzo blado i znajduje odbicie w spadku WIG poniżej ubiegłorocznego dołka, to jeszcze jedna z najważniejszych przesłanek, na podstawie której można było liczyć na oddalenie się od niego, staje pod znakiem zapytania.

Trudno mieć dobry nastrój na początku tego tygodnia. Nie dość, że odbicie od kluczowych obecnie wsparć w Polsce i na świecie wypadło bardzo blado i znajduje odbicie w spadku WIG poniżej ubiegłorocznego dołka, to jeszcze jedna z najważniejszych przesłanek, na podstawie której można było liczyć na oddalenie się od niego, staje pod znakiem zapytania.

Chodzi o plan Obamy dotyczący wsparcia dla gospodarki i sektora finansowego. Jak wiadomo pracuje nad nim Senat, ale dochodzą głosy, że będzie wymagał dużych modyfikacji, by spotkać się z aprobatą tej izby Kongresu. Można powiedzieć, że rynki igrają same ze sobą - najpierw robiąc sobie ryzykowne nadzieje, że wszystko pójdzie jak płatka, a potem rozczarowując się, iż nie jest tak jak zakładano. Ten schemat powtarzał się już w obecnej bessie kilka razy i zawsze prowadził do zniżek.

Wyraźnie też widać, że dla inwestorów liczą się obecnie przede wszystkim wyniki finansowe spółek. Potwierdziła to choćby reakcja na dane o amerykańskim PKB. Mimo, że dużo lepsze od oczekiwań, to nie wywołały optymizmu. Stało się tak głównie ze względu na niekorzystną strukturę zmian PKB, gdzie na plus działały głównie zapasy. Jednak ich wzrost przy słabnącej konsumpcji nie może cieszyć.

Reklama

Trwający w USA sezon publikacji rezultatów za IV kwartał 2008 r. jest mniej na półmetku. Niestety wyniki rozczarowują. Spadek zysków spółek z S&P 500 przekracza 40%, a po pominięciu branży finansowej wynosi blisko 15%. Prognozy po uwzględnieniu drugiej połowy spółek z S&P 500 mówią w efekcie o obniżeniu zysków w ostatnich trzech miesiącach minionego roku o ponad 30%. Na trzy pierwsze miesiące tego roku zapowiadany jest spadek o ponad jedną czwartą. Zbliżona skala pogorszenia się zysków ma utrzymać się także w II kwartale. Również na III kwartał prognozowany jest spadek zysków. To zaś oznacza podkopywanie fundamentów pod oczekiwania na poprawę koniunktury gospodarczej w II połowie obecnego roku.

Trudno też znajdować w bieżących danych powody do optymizmu. Styczniowe dane znów nie przynoszą w wielu przypadkach poprawy, choć miała ona zdaniem niektórych specjalistów następować już miesiąc i dwa miesiące wcześniej. Piątkowe dane dotyczące Chicago PMI czy nastrojów konsumentów, jak również wcześniej podawana liczba nowych bezrobotnych, wykazały dalszy regres. W takich okolicznościach dzisiejsze dane o styczniowym wskaźniku aktywności przemysłu w USA (ISM) mogą przyciągnąć sporą uwagę. Sprawa jest tym delikatniejsza, że S&P 500 znów jest bardzo blisko długoterminowego wsparcia, jakim jest dołek internetowej bessy. Każda zła wiadomość może popchnąć notowania do jego przełamania.

Najważniejsze wydarzenia z 30 stycznia 2009 r.:

- Grudniowa stopa bezrobocia podniosła się w Japonii do 4,4%

- Grudniowa inflacja CPI w Japonii spadła do 0,4%

- Grudniowa produkcja przemysłowa w Japonii obniżyła się aż o 20,6%

- Grudniowa liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii wyniosła 31 tys.

- Szacunki styczniowej inflacji CPI w strefie euro wykazały spadek do 1,1%

- Grudniowa stopa bezrobocia w strefie euro podniosła się do 8%

- Amerykański PKB w IV kwartale spadł o 3,8% (zanualizowany kwartalny wynik)

- Styczniowy indeks aktywności przemysłu w regionie Chicago - Chicago PMI - spadł do 33,3 pkt

- Styczniowy indeks nastrojów amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł do 61,2 pkt

Dziś na rynkach 2 lutego 2009 r.:

- Ostateczna wartość styczniowego wskaźnika aktywności PMI dla przemysłu strefy euro wyniosła 34,4 pkt, dla Polski było to 40,3 pkt

- Grudniowe wydatki i dochody osobiste Amerykanów

- Styczniowy indeks aktywności przemysłu w USA - ISM

- Grudniowe wydatki budowlane w USA

Katarzyna Siwek

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: Produkt Krajowy Brutto (PKB) | Bessa | Chicago | odbicie | USA | Nie dość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »