Best: Popyt na obligacje serii K1 przekroczył podaż już w czwartym dniu zapisów

Inwestorzy złożyli zapisy na wszystkie oferowane przez Best obligacje serii K1 o łącznej wartości nominalnej 45 mln zł. Liczba obligacji objętych zapisami przekroczyła dostępną pulę już w czwartym dniu zapisów. W związku z tym okres subskrypcji zostaje skrócony.

Inwestorzy złożyli zapisy na wszystkie oferowane przez Best obligacje serii K1 o łącznej wartości nominalnej 45 mln zł. Liczba obligacji objętych zapisami przekroczyła dostępną pulę już w czwartym dniu zapisów. W związku z tym okres subskrypcji zostaje skrócony.

Zapisy na obligacje serii K1, oferowane w ramach publicznej oferty skierowanej do inwestorów detalicznych, ruszyły w poniedziałek, 31 marca, a już w czwartek, 3 kwietnia, łączna liczba obligacji, na którą zapisali się inwestorzy, przekroczyła liczbę oferowanych papierów (3 kwietnia to tzw. Dzień Przekroczenia Zapisów). W związku z tym okres subskrypcji zostaje skrócony. Ostatni dzień przyjmowania zapisów, określony pierwotnie na 11 kwietnia 2014 r., zostaje przesunięty na 4 kwietnia 2014 r.

Zgodnie z ostatecznymi warunkami emisji obligacji serii K1, inwestorom, którzy złożyli zapisy przed Dniem Przekroczenia Zapisów, a więc w dniach od 31 marca do 2 kwietnia włącznie, przydzielone zostaną obligacje zgodnie ze złożonymi przez nich zapisami (alokacja 100 proc.). Natomiast zapisy złożone 3 i 4 kwietnia 2014 r. zostaną proporcjonalnie zredukowane.

Reklama

- Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy informację, że już w czwartym dniu zapisów wszystkie oferowane przez nas obligacje detaliczne znalazły właścicieli. Odbieramy to jako dowód zaufania inwestorów do naszej firmy, będącej jedną z największych i najbardziej doświadczonych firm na rynku obrotu wierzytelnościami. Sytuacja ta potwierdza także nasze obserwacje, że na rynku kapitałowym jest duży popyt na obligacje korporacyjne oferowane przez wiarygodnych emitentów, które stanowią atrakcyjną alternatywę m.in. wobec lokat bankowych - powiedział Krzysztof Borusowski, prezes Best.

Best zaoferował inwestorom detalicznym 450 000 obligacji serii K1 o wartości nominalnej 100 zł każda. Łączna wartość nominalna tej emisji wynosi zatem 45 mln zł. Obligacje serii K1 są obligacjami 4-letnimi, oprocentowanymi według stopy zmiennej, w oparciu o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę w wysokości 3,8 proc.. Odsetki będą wypłacane inwestorom co 3 miesiące.

Publiczna oferta obligacji serii K1 jest pierwszą emisją realizowaną przez Best w ramach publicznego programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 300 mln zł. Oferującymi obligacje Best w ramach tego programu są: mBank oraz Dom Maklerski mBanku.

Spółka planuje wprowadzenie oferowanych obligacji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW w ramach Catalyst. Funkcję animatora dla obligacji serii K1 będzie pełnić mBank.

- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, pieniądze pozyskane z publicznej emisji obligacji przeznaczymy na dalszy rozwój Grupy Best, przede wszystkim na kolejne inwestycje w portfele wierzytelności nieregularnych. Tempo i skala naszych inwestycji będą uzależnione od podaży i cen wierzytelności wystawianych na sprzedaż. Od tego będą też zależeć terminy kolejnych emisji obligacji Best w ramach uchwalonego programu. Widzimy, że na rynek trafiają pierwsze znaczące portfele wierzytelności hipotecznych. W tym segmencie także upatrujemy szans naszego rozwoju - podsumował Krzysztof Borusowski.

Best

Best S.A. jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r., specjalizującą się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa Best aktywnie inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe.

Best jest również jedynym akcjonariuszem Best TFI, które uzyskało zezwolenie KNF na prowadzenie działalności w 2008 r. Połączenie kompetencji z zakresu windykacji należności oraz tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi pozwoliło skupić wszystkie elementy modelu biznesowego w jednej grupie kapitałowej.

Best TFI zarządza obecnie trzema funduszami sekurytyzacyjnymi: Best I NSFIZ, Best II NSFIZ oraz Best III NSFIZ, w aktywach których znajdują się portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 7,8 mld zł (stan na koniec lutego 2014 r.).

Zgodnie z opublikowanym raportem za IV kwartał 2013 r., przychody operacyjne Grupy Best wypracowane w 2013 r. sięgnęły niemal 124 mln zł, o 61 proc. więcej niż w 2012 r. Zysk netto przypisany akcjonariuszom Best wyniósł 69,7 mln zł, co oznacza wzrost o 166 proc., natomiast pełny dochód (wynik całkowity) przypisany akcjonariuszom Best wyniósł 71,5 mln zł (+162 proc.).

Opr. KM

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzień | podaż | obligacje | popyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »