BPS rekomenduje PEP

Analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS podwyższyli rekomendację dla akcji PEP do „trzymaj” ze „sprzedaj”. Cena docelowa akcji PEP została podniesiona do poziomu 33,65 zł z 32,26 zł.

Analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS podwyższyli rekomendację dla akcji PEP do „trzymaj” ze „sprzedaj”. Cena docelowa akcji PEP została podniesiona do poziomu 33,65 zł z 32,26 zł.

Wyniki IIIQ 2010

W trzecim kwartale 2010 roku spółka poprawiła przychody o 7,7% przy jednoczesnym spadku zysku operacyjnego o 12,6%. W analizowanym okresie podobnie jak rok temu spółka nie dokonała sprzedaży farm wiatrowych. W podziale na segmenty zauważalny jest wzrost przychodów na sprzedaży energii elektrycznej (39,5%) oraz spadek na sprzedaży energii cieplnej (-22,0%). Wyższe przychody z tytułu zielonej energii wynikają ze wzrostu cen zielonych certyfikatów oraz zwiększonej produkcji w elektrowni Mercury.

Na spadek wyniku netto wpłynął niższy r/r wynik z tytułu niezrealizowanych różnic kursowych o 4,6 mln zł. Perspektywy długoterminowe W zakresie energetyki wiatrowej spółka przewiduje zakończenie do 2014 roku developmentu projektów wiatrowych o łącznej mocy 1 000 MW, z czego ponad 50% w powyższy sposób uzyskanych projektów zostanie sprzedane. Na obecnym etapie działalności zostało zbudowane 206 MW mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego 126 MW zostało sprzedane (farmy Suwałki, Tychowo, Jarogniew/Mołtowo i Wartkowo).

Reklama

Farmy Modlikowice i Łukaszów o łącznej mocy 58 MW zostaną oddane do użytku z końcem 2011 roku i obok farmy Puck (22 MW) będą w 100% własnością emitenta.

Emitent prowadzi działalność w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w związku z czym znacząca część przychodów jest uzależniona od otoczenia prawnego. W ostatnich kilku latach największe grupy energetyczne „przespały” okres boomu na budowę farm wiatrowych, co skutecznie wykorzystał PEP. Obecnie zarówno największe polskie przedsiębiorstwa energetyczne jak i zachodnie koncerny zaczynają interesować się pozyskiwaniem najlepszych lokalizacji do budowy farm wiatrowych. Korzystne warunki wietrzne oraz sprzyjające przepisy prawne powodują wzrost konkurencji w tym obszarze. Ponadto czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki emitenta mogą być zmiany prawne w zakresie subsydiowania farm wiatrowych. Z informacji prasowych wynika, iż Ministerstwo Gospodarki prowadzi prace nad ograniczeniem wspierania odnawialnych źródeł energii.

Przepisy prawdopodobnie będą obowiązywały dopiero od 2012 roku jednakże, ryzyko iż prawo do posiadania zielonych certyfikatów będą miały elektrownie jedynie przez okres amortyzacji inwestycji będzie rzutowało na ocenę projektów już w 2010 roku. Wycena Spółkę wyceniliśmy dwoma metodami: zdyskontowanych przepływów pieniężnych oraz porównawczą, które dały odpowiednio wyniki na poziomie 34,21 zł oraz 33,09 zł za jedna akcję PEP. Do ustalenia wyceny jednej akcji użyliśmy średniej arytmetycznej obu wyników, która ukształtowała się na poziomie 33,65 zł. W porównaniu do naszej poprzedniej rekomendacji z 5 stycznia 2010 roku cena docelowa została podwyższona z 32,26 zł do 33,65 zł, zaś zalecenie zmienione ze sprzedaj na trzymaj.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »