BRASTER wykona głowice rejestrujące nowej generacji
BRASTER podpisał umowę, której przedmiotem jest wyprodukowanie głowic rejestrujących II generacji, wraz z ergonomiczną obudową. Urządzenia będą wykorzystane do przeprowadzenia badań w ramach projektu INNOMED. Ich opracowanie stanowi kolejny element realizacji strategii, zakładającej wprowadzenie BRASTER Tester do sprzedaży do kobiet w drugiej połowie 2016 r. Spółka BRASTER SA, która jest w trakcie przenoszenia swoich notowań na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), jest właścicielem unikalnej technologii służącej do diagnostyki raka piersi.
Głowica rejestrująca stanowi kluczowy element urządzenia BRASTER Tester. W skład funkcjonalności nowej generacji głowic wejdą przede wszystkim: rejestracja diagnostycznych obrazów termograficznych powstających na matrycach BRASTER, bezprzewodowa transmisja danych do tabletu oraz monitoring podstawowych parametrów klimatycznych w pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie.
- Zgodnie z zapisami umowy, najpóźniej we wrześniu br. będziemy dysponowali urządzeniami, które zostaną wykorzystane do przeprowadzenia badań w ramach realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim projektu INNOMED - mówi Marcin Halicki, prezes zarządu BRASTER SA.
Badanie INNOMED ma pozwolić na porównanie skuteczności urządzenia BRASTER Tester w diagnostyce i różnicowaniu patologii piersi u kobiet względem standardowych metod diagnostycznych (wg nowego algorytmu). Zostanie przeprowadzone przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na grupie ponad 2000 kobiet. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 9,1 mln zł (łączny koszt jego realizacji wyniesie 10,2 mln zł).
Podpisana umowa zakłada wykorzystanie technologii druku 3D do przygotowania prototypów, a następnie wyprodukowanie 50 urządzeń. W ramach prac zaprojektowane i wykonane zostaną: cyfrowy układ elektroniczny z podziałem na moduł rejestracji i przetwarzania obrazów, moduł zasilania, moduł transmisji bezprzewodowej oraz obudowa głowicy z uwzględnieniem wytycznych dot. designu i ergonomii użytkowania. Po wykonaniu prototypów urządzenia przeprowadzone testy funkcjonalności.
- Prace, których realizację zakłada podpisany kontrakt istotnie przybliżą nas do stworzenia konsumenckiej wersji BRASTER Tester. Podzespoły elektroniczne, z których będzie składała się nowa głowica, będą bardzo podobne jak w urządzeniu, które w 2016 r. trafi do sklepów. Podstawową różnicą - poza wyglądem urządzenia - będzie to, że w badaniu INNOMED zdjęcia termograficzne będą oceniane przez lekarzy, podczas gdy docelowo wykorzystywane do tego będą precyzyjne algorytmy automatycznej interpretacji obrazów - tłumaczy Marcin Halicki.
Wartość umowy wynosi 344 tys. zł netto. Wykonawcą jest uznana firma Creotech Instruments SA, zajmująca się tworzeniem systemów elektronicznych na zlecenie klientów z Polski i zagranicy. Firma realizuje m.in. projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę dla najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych, m.in. Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawczego DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechniki Warszawskiej.
BRASTER realizuje strategię zakładającą wprowadzenie urządzenia BRASTER Tester do sprzedaży w drugiej połowie 2016 r. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła budowę kompletnej linii produkcyjnej matryc termograficznych, a także zainaugurowała realizowane wspólnie z Politechniką Warszawską prace nad aplikacją do automatycznej interpretacji badań. Od początku roku do zespołu BRASTER dołączyli również doświadczeni menedżerowie, specjalizujący się w obszarach organizacji procesów produkcji oraz informatyki w medycynie.
Pod koniec stycznia BRASTER złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Zatwierdzenie prospektu da spółce możliwość przeniesienia notowań na główny rynek GPW.
- - - - -
BRASTER SA - jako jedyna firma na świecie - posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała prototyp urządzenia BRASTER Tester - innowacyjnego medycznego testera termograficznego służącego do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi.
Skuteczność urządzenia BRASTER Tester została potwierdzona w przeprowadzonych w 2013 r. badaniach klinicznych THERMACRAC. Wyniki badań wskazały, że BRASTER Tester jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, komplementarnym wobec mammografii i ultrasonografii, które znacząco zwiększa możliwość wykrycia raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Zgodnie z ogłoszoną w listopadzie 2014 r. strategią na lata 2015-2021, urządzenie BRASTER Tester będzie adresowane bezpośrednio do kobiet. Jednocześnie nowy model biznesowy zakłada, że docelowo ok. 70 proc. przychodów spółki będzie generowała sprzedaż wysoko marżowych usług telemedycznych oferowanych w pakietach wraz z Testerem. BRASTER planuje w drugiej połowie 2016 r. wprowadzić Tester do sprzedaży w Polsce, a w 2017 r. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Od 2018 r. planowana jest dalsza ekspansja, m.in. na rynki innych państw Unii Europejskiej oraz do Stanów Zjednoczonych.
Opr. MD