Byki pokazują rogi
Ostatni tydzień na rynku akcji nie był korzystny dla posiadaczy akcji. Spółki z portfela WIG20 potaniały średnio 1,6proc. Wyprzedaż nie ominęła również akcji z grupy średnich i małych spółek, gdzie notowania papierów spadły odpowiednio 1,25proc. i 1,14proc.
Niewielka poprawa nastrojów nastąpiła w końcówce tygodnia, chociaż impulsy napływające ze strefy makro nie były zbyt zadowalające. Liczba zatrudnionych spadła w czerwcu po raz pierwszy w tym roku, a sektor prywatny nie stworzył tylu miejsc pracy, ile oczekiwano. Zamówienia fabryczne spadły w maju po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. 1,4 proc. spadek okazał się do tego największy od marca 2009 roku. Przesądziło to o czerwonym zamknięciu w Stanach. Trzy główne indeksy amerykańskich rynków akcji: Dow Jones, S&P500 i Nasdaq, kończyły sesję ok. 0,5 proc. spadkiem. Odmienna sytuacja panowała na Książęcej. Warszawski blue chip zyskał na wartości 1,33proc., mWIG40 wskazywał +0,67proc., a sWIG80 +0,87proc. Dziś giełdy w USA nie pracują z okazji Święta Niepodległości przypadającego dzień wcześniej, dlatego należy się spodziewać umiarkowanej zmienności na rynku giełdowym. Pozytywny sentyment na parkiecie powinien się utrzymać, aczkolwiek przed bykami ważny test w okolicy 2310pkt. Przełamanie tej bariery otwiera drogę stronie popytowej w rejon 2350pkt.
Mocno w górę wystrzelił do góry kurs akcji Trionu. Wytwórca okien i drzwi finalizuje rozmowy z inwestorem finansowym i branżowym, co zachęciło giełdowych graczy do kupowania jego walorów. Tym pierwszym prawdopodobnie będzie Dom Maklerski IDM. O branżowym na razie nic nie wiadomo. Zarząd i zapewne również inwestorzy liczą, że dzięki temu grupa wyjdzie na prostą. Kurs spółki wzrósł w piątek o 28,6proc.
Od dzisiejszej sesji w indeksach WIG, WIG-Pl oraz WIG-Energia znajdą się papiery Tauronu. Uwzględniając kursy z piątku, oznacza to, że Tauron będzie miał 2,85 proc. udziału w indeksie WIG i na liście spółek z największym wpływem na ten wskaźnik znajdzie się na ósmym miejscu. Tauron na razie minimalnie przegrywa w rankingu indeksu z konkurencyjnym PGE.
Na rynku walutowym pierwsze godziny handlu nowego tygodnia mijają w spokojnej atmosferze. Należy zwrócić uwagę na początek lipca, gdzie nastąpiła gwałtowna zmiana układu sił na rynku euro dolara. Strona popytowa zdecydowanie triumfowała zwycięstwo windując w górę dynamicznie notowania najpopularniejszej pary walutowej. Obecnie byki posiadają zdecydowaną przewagę, dlatego inwestowanie z trendem obecnie jest bezpieczniejszą strategią. Celem byków jest 1,2610. Z kolei na rynku funt dolar występuje konsolidacja. Notowania pary walutowej oscylują w wąskim przedziale, aczkolwiek nadal obowiązuje kierunek północny. Na rynku dolar jen podejmowane są próby przełamania spadkowej tendencji. Kurs nieśmiało odbija się od dołka, jednak takie zachowanie jeszcze nie wskazuje jednoznacznie na uzyskanie przewagi przez stronę popytową. Dziś można oczekiwać ataku byków na opór na wysokości 88,20. Dopiero przełamanie tego poziomu będzie wyraźniejszym sygnałem dla inwestorów, którzy zakładają trend wzrostowy. Wtedy można spodziewać się wzrostu kursu do 89,00.
Krzysztof Wańczyk