Reklama

Ceny złota szykują się do skoku?

Przez cały ubiegły rok ceny złota spadły nieco ponad 1 proc. Dotyczy to kontraktów terminowych i cen w dolarach za uncję. Obecnie inwestorzy powinni jednak patrzeć na złoto uwzględniając konsekwencje wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych. Obecnie zmiany polityki monetarnej banków centralnych, a zwłaszcza Fed mogą to zmienić.

Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl

- Wielu inwestorów może być rozczarowanych, bo w 2020 r. był fenomenalny dla rynku złota i innych metali szlachetnych- mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. - Najważniejszą przyczyną tego, że złoto nie błyszczało w 2021 r. jest zmiana polityki monetarnej banków centralnych, a zwłaszcza Fed.

Gdy stopy procentowe rosną, to obligacje rządowe są wyżej oprocentowane, przynosząc gwarantowany zysk, choć ten nie musi przewyższać inflacji.

Reklama

Oczekiwania inwestorów są takie, że Fed podwyższy w tym roku stopy czterokrotnie. Do niedawna oceniano, że trzykrotnie.

Fed będzie redukować wielkie wsparcie finansowe, które napompowało rynki finansowe w ostatnich dwóch latach. To powinno wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania złotem ale też akcjami.

Z tych powodów w najbliższych miesiącach rynek nie powinien być dobry dla złota. Jednak przy głębszej analizie zachowań rynków przekonujemy się, że dla takich instrumentów finansowych jak np. złoto najgorszy jest okres oczekiwania.

- Jeżeli rynek oczekuje na podwyżki stóp procentowych, to inwestorzy sprzedają złoto, ale już realizacja takiego czynnika ryzyka może zmienić nastroje inwestorów i tak było w przeszłości - wyjaśnia ekspert XTB. - W przeszłości, gdy następowała pierwsza podwyżka stóp procentowych to zwykle mieliśmy odbicie cen złota.

Dla przykładu, pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA w 2015 r. spowodowała, że po 100-150 sesjach giełdowych złoto zyskało nawet 15 proc.

Po "przyduszeniu" ożywienie było więc bardzo duże. Jednak obecna sytuacja bardzo różni się od tej z 2015 r., ze względu na wysoką inflację w USA. I podwyżki stóp procentowych obecnie mogą być znacznie bardziej agresywne, a reakcje inwestorów mogą odbiegać bardziej od tego, co wynika ze statystyk.

ZŁOTO

1 822,90 +14,70 0,81% akt.: 16.05.2022, 22:59
  • Max 1 826,00
  • Min 1 785,00
  • Stopa zwrotu - 1T -3,85%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,52%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,69%
  • Stopa zwrotu - 6M -3,08%
  • Stopa zwrotu - 1R -0,90%
  • Stopa zwrotu - 2R 5,04%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Obecnie Wzrost metali szlachetnych potwierdza obecnie  złoto, którego cena przebija się już przez poziom 1830 dolarów za uncje i jest obecnie na poziomie najwyższym od 22 listopada.

- Do pierwszej podwyżki złoto powinno być pod presja- dodaje M.Stajniak.

Patrząc na złoto z perspektywy polskich inwestorów istotny jest kurs złotego do dolara. Miniony rok nie był dobry dla polskiej waluty, cena dolara wzrosła do poziomów 4,20 zł. To podwyższało stopę zwrotu ze złota na kontraktach terminowych dla polskich inwestorów.

Ze względu na bardzo wysoką inflację w Polsce (8,6 proc. r/r w grudniu 2021 r.) może się okazać, że efekt podwyżek stóp procentowych przez RPP przewyższy podwyżki w wykonaniu Fed.

I złoty będzie się umacniał wobec dolara. Korzyści dla polskich inwestorów z zainteresowania złotem z tego powodu mogą się okazać mniejsze niż w 2021 r.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »