Reklama

Commerzbank zdecydował o niesprzedawaniu mBanku

C​ommerzbank zdecydował o niesprzedawaniu mBanku uznając, że obecnie transakcja ta jest niewykonalna na rozsądnych warunkach - poinformował Reuters w komunikacie. mBank pozostanie w grupie Commerzbanku.

"W obecnej sytuacji rynkowej, która jest zdominowana przez kryzys koronawirusa, transakcja wydaje się być niewykonalna na rozsądnych warunkach. Bank będzie konsekwentnie kontynuował strategię Commerzbank 5.0" - napisano w komunikacie. "Oczywiste jest, że sprzedamy tak cenny składnik aktywów jak mBank tylko wtedy, gdy warunki będą odpowiednie. Obecne otoczenie rynkowe naznaczone kryzysem koronawirusa nie pozwala na atrakcyjną wycenę" - powiedziała cytowana w komunikacie Bettina Orlopp, członek zarządu Commerzbanku.

Już w lutym prezes Commerzbanku informował, że bank może zrezygnować ze sprzedaży mBanku, jeśli nie dostanie odpowiedniej ceny. 

Reklama

Według informacji prasowych Commerzbank otrzymał tylko jedną "poważną" ofertę zakupu mBanku, złożoną przez Bank Pekao. Ofertę zakupu mieli złożyć także amerykańscy inwestorzy Blackstone i Apollo.  Wstępne zainteresowanie bankiem miał wyrazić również między innymi PKO BP. Wśród zainteresowanych przejęciem banku rynek wymieniał także m.in. grupę ING i Credit Agricole.

Sam prezes mBanku, Cezary Stypułkowski mówił, że lepszym inwestorem dla banku byłby podmiot nieobecny do tej pory w Polsce. Pod koniec września 2019 r. zarząd i rada nadzorcza Commerzbanku zatwierdziły nową strategię grupy, która zakładała m.in. sprzedaż akcji mBanku. Według wcześniejszych informacji Commerzbank chciał sprzedać polską spółkę do końca 2020 roku. Commerzbank ma 69,3 proc. udziału w akcjonariacie mBanku.

MBANK

239,4000 -1,8000 -0,75% akt.: 24.06.2022, 17:51
  • Otwarcie 246,0000
  • Max 246,0000
  • Min 236,0000
  • Kurs odniesienia 241,2000
  • Suma wolumenu 25 341
  • Suma obrotów 6 072 338,0000
  • Widełki dolne 221,4000
  • Widełki górne 270,6000
Zobacz również: ALIOR BNPPPL BOS

Rating

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła ostatnio oceny ratingowe mBanku na dotychczasowym poziomie, w tym rating IDR na poziomie BBB i zmieniła perspektywę ratingu z "rozwojowej" na "negatywną", podał bank.

W opinii S&P, po szybkim wzroście portfela kredytowego banku w latach 2018-2019, przy spodziewanej recesji w Polsce w 2020 roku i innych negatywnych następstwach pandemii COVID-19, koszt ryzyka w banku może znacząco wzrosnąć. Poza tym agencja uważa, że mBank należy do najbardziej narażonych banków na ryzyka ekonomiczne i prawne, związane z posiadaniem portfela hipotecznego we frankach szwajcarskich" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie agencja S&P stwierdziła, że bank jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej zdigitalizowanych banków w Polsce, posiada relatywnie niewielką sieć placówek i charakteryzuje się wysoką efektywnością kosztową, a klienci banku są przyzwyczajeni do korzystania z kanałów zdalnych, co dobrze pozycjonuje bank w czasach racjonalizacji sieci oddziałów i inwestowania w kanały cyfrowe, podano także.

Bank podał, że oczekuje, że skonsolidowany wynik netto w II kwartale 2020 roku oraz w całym 2020 roku będzie znacząco niższy od zysku netto osiągniętego w II kwartale 2019 roku oraz w całym 2019 roku.

Rekomendacja

Analitycy Haitong Bank, w raporcie z 27 kwietnia, obniżyli cenę docelową akcji mBanku do 179 zł z 304,7 zł poprzednio. Rekomendacja została utrzymana na poziomie "sprzedaj".

"Analitycy obniżyli prognozę dla mBanku uwzględniając obniżkę stopy referencyjnej NBP od czasu wybuchu pandemii łącznie o 100 pb. do 0,5 proc. Podstawowym scenariuszem analityków pozostaje krótkie odbicie U-kształtne bez dalszych obniżek stóp procentowych i opanowaniem pandemii do połowy 2020 r. Do takiej opinii skłaniają analityków m.in. spadek śmiertelności i wstępne deklaracje władz dotyczące stopniowego łagodzenia zasad gospodarczego lockdownu w wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce" - napisano w komunikacie.

Haitong Bank obniżył prognozę zysku netto na lata 2020/21 o 54/46 proc. odpowiednio do 0,54 mld zł (spadek o 47 proc. r/r) i 0,75 mld zł (wzrost o 38 proc. r/r). Jak napisano, po ostatnich spadkach kursu akcji (-46,6 proc. w ostatnich 3 miesiącach, wobec spadku indeksu WIG-BANKI o 42,8 proc.) mBank jest obecnie wyceniany ze wskaźnikiem P/B na poziomie 0,6x, podobnie jak konkurenci.

"Zdaniem analityków dyskonto jest usprawiedliwione, biorąc pod uwagę niższą od średniej rentowność operacyjną i ekspozycję na kredyty frankowe. Analitycy uważają, że ryzyko ekspozycji na te ostatnie, powinno znów zacząć być brane pod uwagę przy wycenie, zakładając, że Commerzbank może potencjalnie wycofać się ze sprzedaży aktywów" - napisano. Autorem raportu jest Marta Czajkowska-Bałdyga. Pierwsza publikacja raportu miała miejsce 27 kwietnia.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »