Cyfrowa transformacja
Bank Zachodni WBK otworzył już blisko 400 tys. nowych kont, które wprowadził do oferty w sierpniu ubiegłego roku. - W tym 1/3 posiadaczy rachunków to nowi klienci, a pozostali to dotychczasowi, którzy zdecydowali się na zmianę rodzaju rachunku - poinformował prezes Michał Gajewski przy okazji prezentacji wyników za ubiegły rok.
W sierpniu ubiegłego roku, upraszczając ofertę bank zamiast wielu rachunków dla różnych grup wprowadził jedno podstawowe, ale z możliwością samodzielnego dopasowania pakietów usług, z których klient chce korzystać.
Bank mocno stawia na cyfrowe usługi i zdalną obsługę kont. Jednocześnie już 2,1 mln klientów korzysta z usług zdalnie, w tym przez aplikację mobilną ponad 1,1 miliona (ta grupa w ciągu roku powiększyła się o 27 proc., ale samych transakcji wykonanych tą drogą było aż o 76 proc. więcej niż rok wcześniej).
Klienci coraz chętniej korzystają z płatności telefonem, 42 tys. płaci za pomocą aplikacji Android Pay, a blisko 100 tys. przez HCE. BZ WBK w ubiegłym roku umożliwił też otwierania kont poprzez wideoweryfikacjkę z wykorzystaniem biometrii. Bank wdrożył już pierwsze roboty w wewnętrznych procesach, które skróciły czas rozpatrywania reklamacji z średnio z 2 dni do kliku godzin.
Jak to wpłynie na sieć placówek?
- Mówiliśmy, że chcemy być bankiem omnikanałowym. Cały czas przyglądamy się aktywności klientów i częstotliwości wizyt składanych w oddziałach. Chcemy mieć więcej placówek w centrach handlowych, ale jednocześnie są lokalizacje, w których ruch zamiera. Sieć będzie na pewno mniejsza, ale na dziś trudno powiedzieć o ile - powiedział prezes Gajewski.
W ubiegłym roku zysk netto BZ WBK wyniósł 2,2 mld zł, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej, ale w ujęciu porównywalnych czyli po wyłączeniu ekstra zysków z transakcji sprzedaży udziałów w spółce Visa, wzrost sięgnąłby 16 proc. - podkreślają przedstawiciele banku.
Bank jest w procesie przygotowań do przejęcia części detalicznej Deutsche Bank Polska.
Jednocześnie zarząd potwierdził, że wkrótce złożony zostanie wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na utworzenie banku hipotecznego w ramach grupy.
- Jesteśmy bardzo blisko złożenia wniosku do KNF, konsultujemy go z regulatorem - powiedział Gajewski. A członek zarządu Maciej Reluga dodał, że stopień zaawansowania przygotowań jest bardzo wysoki i czas do złożenia wniosku to bardziej tygodnie niż miesiące.
Monika Krześniak- Sajewicz