Czekanie na PKO BP

Dzisiaj od rana KPWiG obraduje nad dopuszczeniem PKO BP do publicznego obrotu.

Dzisiaj od rana KPWiG obraduje nad dopuszczeniem PKO BP do publicznego obrotu.

Problem w tym, że nie wiadomo, czy uda się wyjaśnić bankowi wszystkie wątpliwości, które Komisja miała do prospektu emisyjnego. - Prace nad uzupełnieniem prospektu wciąż trwają. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę - powiedziała nam wczoraj osoba związana z PKO BP. Kilka tygodni temu minister skarbu Jacek Socha stwierdził, że ma nadzieję na upublicznienie spółki na posiedzeniu KPWiG, które odbywa się właśnie dzisiaj.

W piątek szef resortu skarbu ujawnił pierwsze szczegóły oferty. Poinformował, że z 30% sprzedawanych akcji PKO BP inwestorzy indywidualni będą mogli nabyć od 21 do 25% oferowanych papierów, polskie instytucje finansowe - 30-35%, a gracze zagraniczni do 35%. Dodatkowa pula na stabilizację kursu będzie stanowić od 5 do 14% oferty. Marcin Materna, analityk DM Millennium, uważa, że MSP może mieć problem ze sprzedażą akcji drobnym inwestorom. Ich transza może mieć wartość od 1 mld do 1,5 mld zł (z całego pakietu 30% walorów MSP chce pozyskać 5-6 mld zł). Dlatego duże znaczenie będzie mieć dobra akcja reklamowa. Spokojny o sprzedaż akcji drobnym graczom jest Grzegorz Zawada, analityk Erste Securities. - Od dłuższego czasu obserwuje się na polskim rynku finansowym zmianę struktury oszczędzania - dodaje. Wyjaśnia, że klienci indywidualni w coraz większym stopniu lokują pieniądze w funduszach inwestycyjnych. Mniej niż kiedyś interesują się depozytami bankowymi. Powodem tej sytuacji jest niskie oprocentowanie lokat. Nie jest wykluczone, że teraz część osób zainteresuje się akcjami, w tym PKO BP.

Reklama

Szczególnie że oferta może dawać szansę na szybki kilkuprocentowy zarobek. Pomogą w tym zachęty dla małych inwestorów, czyli dyskonto przy zakupie akcji, które ma wynieść do 4%. Jeden z naszych rozmówców zwrócił uwagę, że choć bank ma bardzo dobre wyniki oraz pozycję na rynku, to sprzedaż akcji może utrudnić szum polityczny dotyczący prywatyzacji.

Debata sejmowa na ten temat może negatywnie wpłynąć na popyt szczególnie ze strony inwestorów zagranicznych. Niewykluczone że będą oczekiwać od resortu skarbu niższej ceny sprzedaży PKO BP.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | skarbu | NAD | Michał Czekaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »