Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: Przejęcie operacyjne PGNiG w IV kwartale 2022 r.

- Przejęcie operacyjnie PGNiG przez Orlen nastąpi w IV kw. br - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, po podpisaniu planu szczegółowego planu połączenia spółek, pozostaje pozyskanie zgód statutowych i rejestracja.

Połączenie PKN Orlen i PGNiG

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek, polegający na przeniesieniu majątku PGNiG do Orlenu w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Plan został podpisany w piątek.

Prezes PKN Orlen w rozmowie z PAP zaznaczył, że proces przejmowania PGNiG jest "na bardzo zaawansowanym etapie" i przejęcie operacyjne nastąpi w IV kw. br. - Wiele decyzji, takich jak np. struktura finansowa transakcji, czy zgody regulatorów, mamy już za sobą. W piątek podpisaliśmy także szczegółowy plan połączenia spółek i parytet wymiany akcji - wyjaśnił Obajtek. Pozostaje jeszcze pozyskanie zgód statutowych i rejestracja - dodał. Podobnie, jak w przypadku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, warunkiem niezbędnym do realizacji transakcji będzie zgoda na parytet wymiany oraz pozostałe warunki połączenia, wyrażone przez akcjonariuszy PKN Orlen i PGNiG podczas Walnych Zgromadzeń.

Reklama

- Z determinacją budujemy koncern multienergetyczny oparty o wysokie kompetencje PKN Orlen, ale też Grupy Lotos i PGNiG, który będzie inwestował w perspektywiczne obszary działalności - zaznaczył. - To podejście się nie zmieni - podkreślił, dodając, że połączenie koncernów jest bardzo ważne dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wojna nie wpłynęła na bezpieczeństwo dostaw ropy

Prezes PKN Orlen zapewnił również, że wojna w Ukrainie nie wpłynęła bezpośrednio na bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej, ponieważ proces dywersyfikacji źródeł płocki koncern rozpoczął już pięć lat temu. - Dywersyfikujemy dostawy ropy nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też w związku z realizację kluczowych inwestycji, w tym w petrochemię, czyli przerób ropy na produkty o wysokiej marży, które wykorzystywane są m.in. w rolnictwie, budownictwie, medycynie czy produkcji odzieży - powiedział. Zaznaczył, że dla koncernu istotna jest stabilność produkcyjna i dalszy rozwój branży petrochemicznej.

Obajtek przypomniał, że z kierunku rosyjskiego obecnie pochodzi 30 proc. ropy, która znajduje się w systemie PKN Orlen, w porównaniu do blisko 100 proc. w 2013 r. Podkreślił, że jeśli ropa z Rosji przestanie płynąć, to koncern jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby odbiorców. - Mamy partnerstwa w tym zakresie i na pewno sobie poradzimy - powiedział.

Konsolidacja spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego

21 lipca br. nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki z Grupą Lotos, podobną zgodę wcześniej wyraziło 99 proc. akcjonariuszy Grupy Lotos biorących udział w NWZ. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG - warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland, spółki zarządzającej magazynami gazu należącymi do PGNiG.

Według PKN Orlen, zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 270 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapowiada PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu.

Obajtek odniósł się także do opublikowanego przez TVP Info materiału, z którego ma wynikać, że w środowisku związanym z Gazetą Wyborczą działa zespół, którego celem ma być zablokowanie fuzji Orlenu z Lotosem. - To potwierdzenie tego, o czym mówimy od początku tych skoordynowanych ataków medialnych - tu chodzi wyłącznie o zdyskredytowanie prezesa zarządu spółki, która prowadzi kluczowe dla polskiej gospodarki procesy inwestycyjne - powiedział prezes PKN Orlen.

PKNORLEN

62,0100 +1,3500 2,23% akt.: 08.12.2023, 17:55
  • Otwarcie 61,0000
  • Max 63,1300
  • Min 61,0000
  • Kurs odniesienia 60,6600
  • Suma wolumenu 3 561 097
  • Suma obrotów 222 315 289,80
  • Widełki dolne 54,9000
  • Widełki górne 67,1000
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED
PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »