DM BPS rekomenduje MEDICALGORITHMICS
Analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS w raporcie z 30 czerwca wydali rekomendację "kupuj" akcje Medicalgorithmics, z ceną docelową 333 zł. Po dobrym 2013, uważamy że 2014 pokaże prawdziwy potencjał MEDICALGORITHMICS jako spółki działającej globalnie.
Po dobrym 2013, uważamy że 2014 pokaże prawdziwy potencjał MEDICALGORITHMICS jako spółki działającej globalnie. Składają się na to dwa główne czynniki. Po pierwsze produkt spółki zdobył uznanie na jednym z najważniejszych rynków telemedycznych światach - w Stanach Zjednoczonych. Potwierdza to podpisanie nowej umowy dystrybucyjnej, której minimalna wartość szacowana jest na ok. 182 mln PLN w ciągu kolejnych 5 lat. Ponadto, spółce udało się podpisać umowy w kolejnych krajach - Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Australii. Szczególnie duże nadzieje wiążemy z Wielką Brytanią i Australią, które charakteryzują się wysokim poziomem refundacji badań oferowanych przez MEDICALGORITHMICS. Drugim czynnikiem, który w naszej opinii może wpłynąć na poprawę marż generowanych przez spółkę będzie implementacja nowej generacji urządzenia PocketECGIII. Nowy system jest przede wszystkim bardziej wszechstronny od dwóch poprzednich modeli - łączy możliwość wykonywania trzech typów badań - metodą Holtera, Event Monitoring oraz Mobile Cardiovascular Telemetry (MCT). Dodatkowo, system będzie zdecydowanie prostszy w obsłudze, co było szczególnie ważne gdyż w większości badania dotyczyły osób starszych. Uważamy, że nadchodzący zarówno 2014 i 2015 będą dla spółki czasem dynamicznej poprawy zarówno wyników sprzedażowych (nowe umowy) jak i dalszej poprawy rentowności prowadzonego biznesu (wprowadzenie PocketECGIII, wzrost skali prowadzonej działalności). Powyższe czynniki przekonały nas do wydania rekomendacji KUPUJ dla walorów MEDICALGORTIHMICS z ceną docelową 333 PLN, co implikuje 23,3% potencjał wzrostowy.
Wzrost przychodów w oparciu o rynek amerykański. Uważamy, że głównym motorem wzrostu przychodów w 2014 nadal będzie rynek amerykański. Świadczy o tym przede wszystkim wzrost zamówień na produkty spółki, w 2013 w USA funkcjonowało ok. 5 tys. urządzeń natomiast zamówienia w grudniu 2013 opiewały na ok. 11 tys. zamówień. Rynek amerykański wygenerował w 2013 ok. 15,6 mln PLN, szacujemy że na koniec roku funkcjonowało tam ok. 5 tys. urządzeń. W 2014 oczekujemy wzrostu sprzedaży do poziomu 27,9 mln PLN tj. o 81% r/r, przy ok. 9 tys. urządzeń na koniec roku.
Nowe rynki szansą w 2015. Nie liczymy na dynamiczny wzrost sprzedaży jeśli chodzi o nowe rynki w 2014. Na rynku amerykańskim upłynął rok zanim urządzenie zdobyło zaufanie środowiska medycznego. W przypadku nowych rynków okres implementacji będzie zapewne nieco krótszy ok. 6 miesięcy gdyż spółka będzie mogła wykorzystać doświadczenia z USA. Uważamy, że z nowych rynków szczególnie dużym potencjałem wyróżniają się Wielka Brytania oraz Australia. Oba kraje charakteryzują się wysokim poziomem refundacji usług diagnostyki kardiologicznej. Nieco gorzej postrzegamy perspektywy rynku w Hiszpanii. Po pierwsze poziom refundacji jest tam niszy niż w Australii i Wielkiej Brytanii, a dodatkowo w Hiszpanii coraz więcej mówi się o możliwości reformy służby zdrowia. Oczekujemy, że nowe rynki na których obecna jest spółka wygenerują ok. 3 mln PLN w 2014 oraz 15,7 mln PLN w 2015.
Wzrost skali działalności oraz implementacja PocketECGIII z przełożeniem na wyższe marże. Uważamy, że spadek marż w ostatnich kwartałach był głównie efektem przygotowania do sprzedaży nowej generacji urządzenia PocketECGIII, przede wszystkim zwiększenia zatrudnienia w zakładzie w Gdańsku. Obecnie moce produkcyjne szacujemy na ok. 20 - 24 tys. urządzeń rocznie. Dodatkowo, spółka postawiła na rozbudowę zespołu programistów, którzy przygotowują kolejne produkty związanych z diagnostyką kardiologiczną. Oczekujemy, że już w 2H'14 będzie widoczna poprawa rentowności spółki, w naszej opinii rentowność zysku na sprzedaży wyniesie 64,4% w 2014 wobec 62,8% w 2013.
Poprawa sytuacji gotówkowej dzięki lepszemu wykorzystaniu dźwigni operacyjnej. Oczekujemy, że wzrost przychodów oraz poprawa rentowności prowadzonego biznesu przełożą się na dalszą poprawę sytuacji gotówkowej spółki. Oczekujemy, że spółka wypracuje w 2014 24 mln PLN cash flowu operacyjnego, by w 2015 osiągnąć 41,7 mln PLN. Solidny cash flow operacyjny będzie miał przełożenie na poprawę wolnych przepływów pieniężnych, które w 2014 szacujemy na 20,3 mln PLN, a w 2015 na 38,1 mln PLN.
Wysoka wycena wskaźnikowa w pełni uzasadniona. Spółka notowana jest na wysokim poziomie wskaźnika P/E'14=48,6x oraz EV/EBITDA'14=42,2x, co uważamy za w pełni uzasadnione. MEDICALGORITHMICS jest jedną z niewielu spółek z sektora technologicznego, która posiada produkt, który osiągnął globalny sukces. Poza tym, model abonamentowy spółki gwarantuje większą stabilność sprzedaży niż w przypadku innych spółek medycznych czy technologicznych.