Reklama

Dobre półrocze dla Kruka

Grupa Kruk w pierwszym półroczu 2011 r. przejęła o 51 proc. więcej wierzytelności w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wartość przejętych spraw wyniosła pod koniec czerwca 4,5 mld zł i przekroczyła wolumen z całego 2010 roku, gdy do spółek w Polsce i Rumunii trafiły należności o wartości 3,8 mld zł.

W porównaniu rok do roku wyraźnie wzrosły zakupy. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2011 r. w Polsce i w Rumunii Grupa Kruk nabyła wierzytelności o wartości niemal 2,5 mld złotych, czyli o 150 proc. więcej niż rok wcześniej. To efekt wygrania przez Grupę Kruk kilku istotnych przetargów na sprzedaż długów, które odbyły się w pierwszej połowie roku. W obu krajach nabyte wierzytelności pochodziły w przeważającej większości z sektora bankowego.

W porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku niemal nie zmieniła się wartość spraw przyjmowanych do windykacji na zlecenie (tzw. inkasa). Wierzyciele w obu krajach, w których działa Grupa Kruk, przekazali zlecenia o wartości nieco poniżej 2 mld zł.

Reklama

Co warte zauważenia, w inkasie spada liczba spraw zlecanych do odzyskania (przy utrzymaniu niemal tej samej ich wartości nominalnej). Oznacza to, że pojedyncze długi mają znacznie wyższe salda niż rok wcześniej. W przypadku zakupów należności liczba spraw rośnie zarówno w Polsce, jak i w Rumunii, ale przyrost ten jest niższy niż wzrost wartości nominalnej spraw. Co również potwierdza obserwację, że do firm zarządzających wierzytelnościami trafiają sprawy o coraz wyższych saldach. Przykładowo w pierwszym półroczu 2010 r. średnia wartość długu obsługiwanego przez Grupę Kruk wynosiła 2.745 zł, podczas gdy na koniec czerwca 2011 r. było to już aż 4.917 zł.

Wraz z przyrostem obsługiwanych spraw rośnie także zatrudnienie w Grupie Kruk. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii, spółki grupy zatrudniały ponad 1000 pracowników. Obecnie zatrudnienie wzrosło o kolejne 15 proc. i w Grupie pracuje 1339 osób.

- Patrząc z perspektywy zamkniętego niedawno półrocza wyniki osiągnięte przez Grupę Kruk są bardzo dobre. Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było nam oczekiwać tak spektakularnych sukcesów i osiągnięcia ponad 50 proc. udziału w rynku zakupów wierzytelności w Polsce i w Rumunii - mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk S.A. - Utrzymanie takiej dynamiki wzrostu rynku w najbliższym okresie zależy od aktywności wierzycieli i tego ile spraw będą chcieli przekazać do obsługi podmiotom zewnętrznym, ale przede wszystkim od tego ile należności trafi do sprzedaży.

Według raportu przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, w 2014 roku wartość rynku zarządzania wierzytelnościami wzrośnie do 22,2 mld zł, a najbardziej dynamiczny wzrost odnotuje w bieżącym oraz przyszłym roku. W tym okresie wierzyciele będą porządkować swoje portfele nierozliczonych wierzytelności detalicznych. Również w segmencie spraw korporacyjnych zapewne na rynku pojawią się ponownie portfele o znacznym wolumenie, które przyczynią się do wzrostu wartości wierzytelności trafiających na rynek windykacji.

Sprawdź notowania spółki Kruk S.A.

Firma Kruk S.A.

została założona w 1998 r. i jest największym podmiotem na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami - multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmującą się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (Kruk S.A.). Spółka posiada również uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne.

W ramach Grupy Kapitałowej Kruk działają ponadto kancelaria radców prawnych zajmująca się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN), biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne Kruk oraz spółka sekurytyzacyjna.

Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. Kruk zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG.

Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu. Na terenie całej Polski firma posiada 8 oddziałów regionalnych i prawie 50 przedstawicielstw terenowych. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 1200 osób.

Opr. MM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »