Reklama

Dobry maj dla Otwartych Funduszy Emerytalnych

Maj sprzyjał krajowym OFE. Fundusze emerytalne zarobiły średnio aż 8,4 proc. i był to już siódmy z rzędu miesiąc bardzo dobrych wyników. W tym czasie aktywa zgromadzone w portfelach OFE wzrosły o niemal 13,3 mld zł do 177,5 mld zł. Za nami kolejny, obfitujący w zyski, miesiąc na światowych parkietach.

O ile rajd indeksów na Wall Street nieco przyhamował, to jednak w Azji czy na europejskich rynkach wschodzących koniunktura dopisywała. Wyjątkowo dobre  nastroje panowały na warszawskiej giełdzie. W maju indeksy WIG i WIG20 wzrosły o około 10 proc., co przełożyło się na wysokie wyniki funduszy emerytalnych. Fundusze emerytalne, których portfele wypełnione są polskimi akcjami zarobiły średnio 8,4 proc., a od początku roku już 20,5 proc.. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą - Allianz Polska OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 37,8 do 46 proc.

Reklama

Ranking OFE

Podobnie jak w kwietniu, nasz comiesięczny ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), otwiera Nationale-Nederlanden OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe oceny 5a w horyzoncie rocznym i trzyletnim. Choć w obu okresach fundusz ten wypracował wysokie, to jednak nie najwyższe stopy zwrotu, ale za to pochwalić się może niższym ryzykiem. Na kolejnych miejscach ponownie znalazły się OFE PZU "Złota Jesień" oraz OFE Pocztylion (wcześniej przez wiele miesięcy fundusz zajmował pozycję lidera).

Aktywa funduszy emerytalnych

Według szacunków Analiz Online dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w maju przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 13,6 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 13,3 mld zł (8,1 proc.) Na koniec maja w OFE zgromadzone było 177,5 mld zł, o 26 mld zł więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem krachu na rynkach akcji wywołanego pandemią COVID-19. Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało Allianz Polska OFE, a najniższą - PKO Bankowy OFE. Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, w którego portfelu zgromadzone jest 46,7 mld zł, co stanowi ponad 26 proc. udziału w rynku.

Komentarz IGTE

Otwarte Fundusze Emerytalne odnotowują świetne wyniki, bardzo dobrze realizują postawione przed nimi zadania - pomnażania kapitału z przeznaczeniem emerytalnym, przez co rośnie poziom bezpieczeństwa finansowego ich członków. Decydenci powinni rozważyć poszerzenie katalogu lokat, w jakie mogą inwestować OFE, by w przypadku korekty, czy zmiany koniunktury na rynku, fundusze mogły reagować z większą elastycznością i osiągać lepsze wyniki. Niewielka zmiana legislacyjna mogłaby znacząco poprawić warunki funkcjonowania funduszy - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. 

Oprac. WSz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »