Doradcy podatkowi: można odliczać

Można obniżać podatek płacony od zysków z jednostek funduszy inwestycyjnych o poniesione straty - uważają doradcy podatkowi. Ich zdaniem wynika to z zapisów ustawowych. Ministerstwo Finansów twierdzi, że takiej możliwości nie ma.

O niejasnościach związanych z nowymi przepisami podatkowymi, pisaliśmy wczoraj. Do tej pory osoby inwestujące w jednostki funduszy inwestycyjnych płaciły podatek od zysków bez możliwości pomniejszania go o wcześniejsze straty z tych lokat.

Problematyczny przepis

W nowej ustawie, która wchodzi w życie w przyszłym roku, pojawia się zapis, który jest tak sformułowany, jakby zakaz stosowania kompensacji zysków i strat dotyczył tylko funduszy kapitałowych, prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Nie wspomina nic o jednostkach funduszy inwestycyjnych. Resort finansów twierdzi jednak, że zmiana przepisu i fakt, że jest on bardzo niejasny, nie ma znaczenia - nadal nie można stosować kompensaty zysków i strat (czyli obniżać dochodu do opodatkowania o stratę poniesioną w latach poprzednich).

Reklama

Nieuzasadniona interpretacja

Jednak doradcy podatkowi twierdzą, że interpretacja resortu jest nieuzasadniona.

- Przepis mówi wyraźnie, że nie można stosować kompensaty tylko w przypadku funduszy kapitałowych, prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe - powiedział Andrzej Dębiec z kancelarii prawnej Lovells.

- Nowa ustawa wprowadza nową definicję - funduszy kapitałowych, obejmującą fundusze inwestycyjne oraz prowadzone przez firmy ubezpieczeniowe - wyjaśnił Grzegorz Jaszczuk, doradca podatkowy z firmy KPMG. - Przepis, zabraniający kompensaty, dotyczy tylko jednego rodzaju tych funduszy. Oznacza to, że w przypadku funduszy inwestycyjnych stosuje się generalną zasadę, która mówi, że podatnik może stosować kompensatę. A interpretacja resortu finansów, mówiąca, że nie ma w tym przypadku kompensaty, jest nieuzasadniona.

- Moim zdaniem - nowa ustawa wprowadza możliwość kompensaty strat w przypadku zysków z jednostek funduszy inwestycyjnych - powiedział Marcin Hołówka, doradca podatkowy z kancelarii Linklaters.

Pozytywna zmiana

Nie wiadomo jednak, czy urzędnicy resortu finansów zdecydują się na zmianę swojej interpretacji. Gdyby tak się stało, sytuacja klientów funduszy inwestycyjnych poprawiłaby się. Brak kompensacji oznacza gorsze traktowanie pod względem podatkowym jednostek funduszy inwestycyjnych niż na przykład certyfikatów inwestycyjnych, choćby emitowanych przez to samo TFI. Certyfikaty są traktowane jako papier wartościowy i istnieje możliwość kompensaty strat.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: podatek | firmy | doradcy | Twierdzi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »