Dwie kary pieniężne dla Copernicus TFI

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła nałożyć na Towarzystwo Funduszy Inwesycyjnych Copernicus dwie kary finansowe, w wysokości 2 mln zł oraz 1,5 mln zł, na skutek naruszenia m.in. przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Kara w wysokości 2 mln zł została nałożona przez KNF za naruszenie przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez Copernicus Capital TFI SA, regulacji wynikających z ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, w związku z lokowaniem aktywów przez fundusze.

"Komisja ustaliła, że w przypadku funduszy inwestycyjnych zamkniętych: MJG Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, WELL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, CC14 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Whitestone Art Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (obecnie w Likwidacji) doszło do naruszenia ograniczenia inwestycyjnego, polegającego na lokowaniu aktywów wymienionych funduszy w udziały i akcje wyemitowane przez jeden podmiot na poziomie przewyższającym 20 proc. wartości aktywów funduszu" - czytamy w komunikacie KNF.

Reklama

Poziomy zaangażowania w udziały i akcje wyemitowane przez jeden podmiot wahały się od ok. 24 proc do ok. 96 proc. wartości aktywów funduszy. Długość naruszeń trwała od 3 miesięcy do ponad 2 lat.

Druga kara pieniężna w wysokości 1,5 mln zł została nałożona w związku z brakiem działania w interesie uczestników funduszu, poprzez lokowanie aktywów funduszu w udziały jednej ze spółek, bez przeprowadzenia rzetelnej analizy sytuacji tej spółki, w tym możliwości uzyskania przez spółkę przysługujących jej należności od podmiotu trzeciego. Przedstawiciele Komisji dodali w komunikacie, że: "udziały w spółce zostały nabyte z przekroczeniem 20 proc. ograniczenia inwestycyjnego. Skutkowało to koniecznością dokonania odpisu aktualizacyjnego w wysokości 100 proc. wartości należności dla spółki od podmiotu trzeciego, a następnie odpisem wartości udziałów spółki (wg ostatniej dostępnej wyceny). Oznaczało to dla funduszu znaczny spadek wartości aktywów oraz obniżenie wyceny certyfikatów inwestycyjnych".

Na wysokość sankcji wpłynęły działania podjęte dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, polegające na odkupywaniu przez inne niż Towarzystwo podmioty od uczestników Whitestone FIZ AN certyfikatów inwestycyjnych Whitestone FIZ AN.

Komentarz Copernicus TFI

W związku z podjęciem przez Komisję Nadzoru Finansowego 19 listopada 2019 roku, decyzji administracyjnej w przedmiocie nałożenia na Copernicus Capital TFI S.A. kary pieniężnej w wysokości 3 900 000 zł, Towarzystwo pragnie poinformować, że przeprowadza obecnie szczegółową analizę uzasadnienia decyzji i motywów organu nadzoru w określeniu wysokości kary. Towarzystwo podkreśla, że stwierdzone naruszenia dotyczyły, przede wszystkim dywersyfikacji funduszy inwestycyjnych zamkniętych o charakterze "funduszy dedykowanych". W ocenie Towarzystwa, wysokość nałożonej kary pieniężnej jest bezprecedensowa oraz niewspółmierna w stosunku do charakteru i istotności stwierdzonych naruszeń, jak również skali prowadzonej przez Towarzystwo działalności. Towarzystwo zamierza skorzystać z przysługujących środków prawnych i wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »