Dywidenda ze spółki cypryjskiej

Jednym z kolejnych sposobów na zmniejszenie wysokości oddawanych przez nas pieniędzy fiskusowi jest uzyskiwanie dochodu z tytułu wypłaty dywidendy ze spółki cypryjskiej.

Jednym z kolejnych sposobów na zmniejszenie wysokości oddawanych przez nas pieniędzy fiskusowi jest uzyskiwanie dochodu z tytułu wypłaty dywidendy ze spółki cypryjskiej.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Republiką Cypru przyznaje prawo do opodatkowania dywidendy zarówno w państwie rezydencji, jak i w państwie źródła, wyznaczając jednocześnie ograniczenia wysokości opodatkowania w państwie źródła. Jeżeli polski rezydent podatkowy jest udziałowcem w założonej na Cyprze spółce przysługuje mu dywidenda z zysku spółki, wynikającego z zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, przeznaczonego na mocy uchwały zgromadzenia wspólników do podziału.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: "dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie". Natomiast art. 10 ust. 2 doprecyzowuje, że dywidendy "mogą być również opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10 % dywidendy brutto. Stawka podatku u źródła na terytorium Cypru nie może więc przekroczyć 10 %.

Reklama

Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt. b umowy "jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami art 10, 11 i 12 niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu na Cyprze". Potrącenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku wliczonego przed dokonaniem potrącenia, która odnosi się do dochodu uzyskanego na Cyprze, jest to tzw. metoda kredytu podatkowego.

Prawo do potrącenia będzie przysługiwać nawet w sytuacji zwolnienia dywidendy od opodatkowania na Cyprze zgodnie z wewnętrznymi przepisami tego kraju. Wobec tego w przypadku otrzymania dywidendy od spółki cypryjskiej dopuszczalne jest pomniejszenie podatku który powinien być zapłacony w Polsce o podatek, jaki może zostać zapłacony na Cyprze bez względu na to czy podatek ten rzeczywiście został zapłacony.

Powyższe rozwiązanie ma zastosowanie zarówno gdy wspólnikami spółki cypryjskiej są osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Określenie wysokości podatku z tytułu otrzymanych dywidend przez osoby fizyczne, jaki przypada do zapłaty w Polsce obliczony zostanie zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od tak obliczonego podatku mamy prawo odliczyć podatek wynoszący 10 %, jaki może być pobrany przez państwo cypryjskie. W przypadku osób prawnych 10 % podatku zostanie odliczone od podatku obliczonego zgodnie z przepisami ustawy i podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższą praktykę potwierdza Ministerstwo Finansów w wydawanych na podstawie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, interpretacjach ogólnych oraz wydawanych na podstawie art. 14 b, interpretacji indywidualnych po które warto wystąpić w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Monika Skuba, dyrektor zarządzający ECDDP Cyprus LTD

Joanna Litwińska, ekspert ECDDP Cyprus LTD

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: dywidenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »