Energa ma sposób na walkę ze smogiem

Kilka tysięcy zł dofinansowania do wymiany tzw. kopciuchów na ekologiczne urządzenia grzewcze. A ponadto specjalna oferta antysmogowa, serwis internetowy i program edukacyjny "Oddycham z energią". Tak Energa walczy ze smogiem. 12 kwietnia w Grudziądzu firma wspólnie z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej omawiała sposoby poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W debacie wzięły udział także lokalne władze, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Kilka tysięcy zł dofinansowania do wymiany tzw. kopciuchów na ekologiczne urządzenia grzewcze. A ponadto specjalna oferta antysmogowa, serwis internetowy i program edukacyjny "Oddycham z energią". Tak Energa walczy ze smogiem. 12 kwietnia w Grudziądzu firma wspólnie z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej omawiała sposoby poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W debacie wzięły udział także lokalne władze, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Debata w Grudziądzu była pierwszym z cyklu regionalnych spotkań, organizowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), poświęconych walce ze smogiem. Jest to kolejny, po publikacji raportu "Energetyka KOCHA czyste powietrze", etap działań edukacyjnych PKEE i sektora energetycznego związanych z walką o poprawę stanu powietrza w naszym kraju. Energa, która w ramach walki ze smogiem m.in. dofinansowuje wymianę starych pieców oraz prowadzi serwis "Oddychaj z energią" była partnerem debaty.

W spotkaniu wzięli udział eksperci oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora, starosta Edmund Korgol, dr inż. Janusz Zyśk ekspert PKEE, a także dyrektor Biura PKEE Tomasz Kosiński oraz prezes OPEC- SYSTEM Grzegorz Przekaziński. Energę reprezentowała Joanna Jankowska-Fąs - dyrektor zarządzająca rozwojem Energi Obrotu.

Reklama

Spotkanie rozpoczęła prezentacja raportu oceniającego stan powietrza, z którego jednoznacznie wynika, że zanieczyszczenie powietrza w Grudziądzu jest wysokie. W 80% odpowiada za niego emisja powierzchniowa, czyli spalanie złej jakości paliw - a nawet śmieci - w przydomowych piecach. Podczas debaty rozmawiano o tym, jak walczyć z tym zjawiskiem.

Ze smogiem można wygrać

Joanna Jankowska-Fąs z Energi przedstawiła szereg inicjatyw wprowadzonych przez Energę Obrót, których celem jest polepszenie jakości powietrza i wsparcie klientów w ograniczaniu emisji powierzchniowej.

- W Enerdze wiemy jak ważne jest czyste powietrze wokół nas i mamy sposoby na poprawę jego jakości. Działamy kompleksowo: uruchomiliśmy specjalny program "Oddycham z Energią" na rzecz walki ze smogiem. Obejmuje on ofertę produktów oraz usług popularyzujących niskoemisyjność w ogrzewaniu i transporcie, a także działania edukacyjne. Szczególnie ważny jest dla nas obszar ogrzewania, jako odpowiedzialny za największe zanieczyszczenie powietrza. - powiedziała Joanna Jankowska-Fąs. - Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, czyli urządzenia grzewcze połączone ze specjalnymi taryfami antysmogowymi. Na zainteresowanych czeka do 5 tys. złotych dofinansowania, które można wykorzystać na zakup nowoczesnych pieców.

Uruchomiony z początkiem marca internetowy serwis antysmogowy ww.oddychamzenergia.pl to kompendium wiedzy o smogu i działaniach podejmowanych przez Energę. Wraz z uruchomieniem portalu, firma wprowadziła do swojego portfolio nowe produkty zmniejszające zanieczyszczenie powietrza.

- Taryfa antysmogowa - zakłada obniżkę ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjnej między godziną 22 a 6, dla energii dodatkowo zużytej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że klient, który zdecyduje się przykładowo na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na nowoczesny, ekologiczny piec akumulacyjny, i w związku z tym jego zużycie prądu w strefie nocnej wzrośnie, za zużytą dodatkową energię w nocy zapłaci kilkadziesiąt procent mniej, niż w taryfie podstawowej.

- Dofinansowanie do modernizacji ogrzewania - Energa od marca oferuje pełną obsługę w zakresie sprzedaży i instalacji nowoczesnych systemów ogrzewania - pieców akumulacyjnych i pomp ciepła. Firma gwarantuje także montaż i przebudowę instalacji elektrycznej na potrzeby nowego systemu grzewczego. To początek korzyści płynących z nowej oferty. Klienci, którzy zdecydują się na zakup proponowanych systemów ogrzewania, mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji w wysokości 20 procent ceny urządzenia, czyli nawet do 5 tys. zł.

Całość uzupełniają działania edukacyjne. Obejmują one m.in. warsztaty budujące świadomość i proekologiczne postawy wśród najmłodszych, dystrybucję materiałów informacyjnych na temat dbałości o jakość powietrza oraz wspólne działania z samorządami lokalnymi.

Grudziądzkie spotkanie było również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony powietrza w regionie pomiędzy jego mieszkańcami, a władzami samorządowymi.

- Cieszę się, że udało nam zgromadzić tak liczne grono nie tylko ekspertów ale także osób, które na co dzień tu w Grudziądzu decydują o tym jak walczyć ze smogiem. Cieszę się też, że w naszym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy tego miasta. Wierzę, że działania podejmowane przez nas jako PKEE przyniosą realne skutki i problem smogu w naszym kraju z roku na rok będzie coraz mniejszy - podsumowywał Tomasz Kosiński, dyrektor Biura PKEE w Warszawie.

Debata w Grudziądzu to pierwsze spotkanie przedstawicieli PKEE z lokalnymi społecznościami, w regionach, które mają problem ze smogiem. W ich ramach eksperci PKEE będą przedstawiać rozwiązania, dzięki którym możemy ogrzać nasze mieszkania i dostarczyć do nich energię elektryczną. Punktem wyjścia do każdej z zaplanowanych debat będzie przygotowany przez ekspertów komitetu raport "Energetyka KOCHA czyste powietrze". Kolejne spotkanie dobędzie się w drugiej połowie maja w Jaworznie.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Energa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »