Reklama

ES-System liczy na odbicie i zwiększenie sprzedaży

Przychody ze sprzedaży Grupy ES-System w II kwartale 2013 roku wyniosły 36,2 mln zł (spadek o 4,9 proc. r/r) głównie z powodu przesunięć na rynku krajowym oraz spowolnienia na wybranych rynkach UE. Narastająco w I półroczu 2013 roku przychody Grupy były niższe o 2,18 proc. r/r i wyniosły 71 mln zł.

Dwukrotny wzrost oświetlenia LED

Grupa osiągnęła w II kwartale br. sprzedaż krajową na poziomie 27,8 mln zł (spadek o 5,1 proc. r/r). Mimo niesprzyjających warunków rynkowych narastająco w I półroczu br. sprzedaż wyniosła 55,8 mln zł, tj. 1,1 proc. spadku r/r - nieznacznie poniżej wyniku z analogicznego okresu 2012 roku.

Reklama

W II kwartale br. sprzedaż oświetlenia w technologii LED wyniosła 3,5 mln zł, tj. 80 proc. wzrostu r/r. W I półroczu 2013 roku prawie dwukrotnie (+89 proc. r/r) wzrosła sprzedaż rozwiązań opartych o technologię LED. W I półroczu 2013 roku stanowiła ona 12,8 proc. całkowitej sprzedaży wobec ok. 7,6 proc. w I półroczu 2012 roku.

Rosnące segmenty sprzedaży w Grupie w I półroczu br. to: oświetlenie awaryjne (o ok. 10 proc. r/r) i przemysłowe (o ok. 3 proc. r/r). Sprzedaż oświetlenia architektonicznego w I półroczu 2013 roku uległa spadkowi o 6,3 proc. r/r, pochodna przesunięcia kilku inwestycji na II półrocze br. Sezonowe spowolnienie w oświetleniu zewnętrznym (spadek o 5,8 proc. r/r).

Sprzedaż eksportowa pod presją dekoniunktury ba rynkach UE

II kwartał br. przyniósł poprawę sprzedaży zagranicznej do poziomu 8,4 mln zł, tj. blisko 23 proc. wzrostu w stosunku do I kwartału br. W ujęciu r/r Grupa zanotowała w II kwartale spadek sprzedaży o 4,24 proc. Narastająco na koniec czerwca br. sprzedaż zagraniczna wyniosła 15,2 mln zł, tj. 5,84 proc. spadku r/r. To efekt spowolnienia na wybranych rynkach krajów UE, gdzie dalej utrzymuje się dekoniunktura w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech.

Słabsze wyniki w krajach UE nadrabiają rynki wschodnie, które kolejny kwartał z rzędu notują wzrosty. Na rynkach wschodnich Grupa realizuje szereg projektów w obiektach handlowych i przemysłowych. W I półroczu br. Rosja stanowiła jeden z głównych rynków eksportowych Grupy, zdecydowany wzrost nastąpił również na Ukrainie (5 proc. udział).

Największy udział w strukturze sprzedaży Grupy w I półroczu br. miały: Szwecja (19 proc. udział), Rosja (14 proc. udział), Węgry (8 proc. udział) oraz Niemcy (6 proc. udział).

W II kwartale br. wartość sprzedaży oświetlenia LED przez ES-System S.A. wyniosła 1,1 mln zł, tj. 149 proc. wzrostu r/r. Narastająco na koniec czerwca sprzedaż LED wzrosła o 163 proc. r/r. Sprzedaż opraw na bazie LED w II kwartale br. stanowiła 14,6 proc. wartości sprzedaży eksportowej wobec 5,95 proc. w II kwartale 2012 roku. Na koniec czerwca br. sprzedaż LED wyniosła 14,7 proc. udziału w sprzedaży eksportowej (niemal trzykrotny wzrost w stosunku do 2012 roku).

Wzrost zysku i poprawa rentowności

W II kwartale br. zysk operacyjny Grupy wyniósł 1,1 mln zł, tj. 57 proc. wzrostu r/r. Rentowność EBIT w omawianym okresie wyniosła 3,06 proc. wobec 1,85 proc. w II kwartale 2012 roku. Wzrost zysku i poprawa rentowności Grupy jest pochodną spadku kosztów działalności w br. W I kwartale br. koszty sprzedaży i ogólnego zarządu spadły o 9,4 proc. r/r, w II kwartale koszty operacyjne spadły o 8,7 proc. r/r. Narastająco na koniec czerwca br. zysk operacyjny Grupy wzrósł o 653,33 proc. r/r do poziomu 678 tys. zł, co jest pochodną wyższego wyniku II kwartału br. W omawianym okresie Grupa miała rentowność EBIT na poziomie 0,96 proc. Narastająco na koniec czerwca br. koszty spadły o 2,6 mln zł, tj. 9,7 proc. r/r. Spadek jest wynikiem częściowej zmiany struktury zatrudnienia i wynagradzania w spółkach Grupy, zwłaszcza w spółkach zależnych. Wdrażany od początku 2012 roku program optymalizacji przyniósł zamierzone efekty w postaci ograniczenia skali wzrostu kosztów Grupy. Zarząd nie zakłada dalszego znaczącego wzrostu kosztów w bieżącym roku.

W II kwartale br. Grupa zanotowała zysk netto na poziomie 1,3 mln zł, tj. 116,70 proc. wzrostu r/r. Narastająco I półrocze 2013 roku zakończyło się zyskiem netto 1,05 mln przy rentowności netto na poziomie 1,48 proc.

Perspektywy rozwoju grupy w kolejnych kwartałach 2013 roku

I półrocze 2013 roku przyniosło, zgodnie z oczekiwaniami, spowolnienie koniunktury w kraju. W ocenie zarządu w II półroczu br. nastąpi odbicie i zwiększenie sprzedaży. Poziom zamówień na koniec I półrocza pozwala oczekiwać, że sprzedaż w kraju w II półroczu 2013 roku będzie wyższa niż w I półroczu br.

W ocenie zarządu realizacje eksportowe w II półroczu roku powinny nadrobić zaległości z I półrocza. Zarząd oczekuje pozytywnego wyniku sprzedaży eksportowej na koniec roku. W II półroczu br. zarząd oczekuje wzrostu zamówień z rynków w Szwecji, Rosji i Ukrainy, a także otrzymania kolejnych dużych zamówień z krajów arabskich oraz znaczącego zwiększenia sprzedaży na rynki unijne (Austria, Niemcy, Holandia).

Celem Grupy w 2013 roku będzie, co najmniej utrzymanie wyników z 2012 roku.

Dowiedz się więcej na temat: R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »