Reklama

Famur: Wynik zgodny z oczekiwaniami

Grupa FAMUR - wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa - osiągnęła po trzech kwartałach 2011 roku przychody w wysokości 615,3 mln zł, czyli o ponad 66 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk operacyjny Grupy w tym okresie wyniósł 113,5 mln zł i zwiększył się o ponad 117 proc..

Grupa FAMUR - wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa - osiągnęła po trzech kwartałach 2011 roku przychody w wysokości 615,3 mln zł, czyli o ponad 66 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk operacyjny Grupy w tym okresie wyniósł 113,5 mln zł i zwiększył się o ponad 117 proc..

Wynik netto Grupy z działalności kontynuowanej, czyli z samego segmentu górniczego, sięgnął 66,6 mln zł, co oznacza wzrost o 48 proc. względem tego samego okresu 2010 roku.

Całkowity zysk netto po trzech kwartałach 2011 - uwzględniający wyniki wydzielanych z Grupy FAMUR spółek - PGO SA i Zamet Industry SA - wyniósł 91,4 mln zł.

W samym III kwartale 2011 Grupa FAMUR odnotowała przychody na poziomie 212,3 mln zł, o blisko 72 proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2010 roku. Od 1 lipca do 30 września 2011 zysk operacyjny osiągnął wartość 43,7 mln zł, co stanowiło 181 proc. wzrost. Wynik netto z działalności kontynuowanej za ten okres wyniósł 13,8 mln zł i był porównywalny z zyskiem wypracowanym w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Reklama

"Rezultaty uzyskane po trzech kwartałach 2011 roku są zgodne z naszymi oczekiwaniami zarówno w zakresie przychodów, jak i zysku. Ponadto, udało się nam sfinalizować proces wydzielenia z Grupy FAMUR dwóch podmiotów - Zamet Industry i PGO - który zakończył się debiutem spółek na warszawskiej GPW. Obecnie koncentrujemy się na doskonaleniu i rozwoju oferty, obejmującej maszyny oraz urządzenia nowej generacji, które w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa w kopalniach. Zamierzamy też skupić się na wzroście eksportu" - mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

W ostatnich miesiącach Grupa FAMUR - zgodnie z przyjętą strategią, mającą na celu koncentrację na działalności w zakresie produkcji maszyn górniczych - pracowała nad wyodrębnieniem podmiotów PGO oraz Zamet Industry. Proces podziału realizowany był w formie wypłaty dywidendy, składającej się z dwóch części: rzeczowej - płatnej akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (PGO SA oraz Zamet Industry SA), a także gotówkowej - uzupełniającej płatności na poczet podatku od dywidendy.

Grupa FAMUR systematycznie wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania dla górnictwa. Ostatni projekt Grupy - kompleks do niskich pokładów - jest nowością na skalę światową. Kompleks, który od kilku miesięcy pracuje w należącej do KHW kopalni Murcki-Staszic został w całości opracowany i wyprodukowany przez Grupę FAMUR. Jest to przykład rozwiązania pozwalającego na ekonomicznie opłacalną eksploatację niskich pokładów węgla. Wyniki osiągnięte przez kompleks podczas pracy w kopalni Murcki-Staszic pozwalają na zaprezentowanie korzyści wynikających z zastosowania nowej technologii w porównaniu z metodą strugową. Kompleks został doceniony między innymi na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2011", gdzie został uhonorowany medalem w kategorii "Nowe Maszyny i Technologie".

PEŁNE NOTOWANIA

Grupa FAMUR

Grupa FAMUR należy do czołówki światowych producentów maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Grupa koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru, które istotnie przyczyniają się do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa pracy górników.

Opr. MZB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »