Farmacol znowu rośnie

O ponad 3,6% wzrosły wczoraj akcje Farmacolu. Firma, która w roku ubiegłym znajdowała się wśród najlepszych giełdowych inwestycji, w ciągu ostatnich trzech miesięcy dała zarobić ponad 32%.

O ponad 3,6% wzrosły wczoraj akcje Farmacolu. Firma, która w roku ubiegłym znajdowała się wśród najlepszych giełdowych inwestycji, w ciągu ostatnich trzech miesięcy dała zarobić ponad 32%.

Do wczorajszej zwyżki papierów katowickiej spółki, zajmującej się hurtowym handlem farmaceutykami, przyczyniły się po części opublikowane przez nią wyniki za III kwartał. Firma po raz kolejny nie rozczarowała inwestorów i po dziewięciu miesiącach tego roku może pochwalić się ponad 30-proc. wzrostem przychodów i zysku operacyjnego. Niedawne przejęcie prywatyzowanego Cefarmu Warszawa spowoduje, że również w przyszłym roku można spodziewać się utrzymania przez Farmacol wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży. Andrzej Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej i największy akcjonariusz spółki, w rozmowie z PARKIETEM stwierdził niedawno, że już stała się ona największym graczem w województwie mazowieckim, które, obok śląskiego, uważone jest za najbardziej atrakcyjny rynek w naszym kraju.

Reklama

Farmacol już od dłuższego czasu systematycznie poprawia swoje wyniki i pod względem udziału w rynku goni Polską Grupę Farmaceutyczną, największą krajową firmę w branży. "Nie ulega już wątpliwości, że to właśnie Farmacol wraz z PGF będą konsolidować krajowy rynek. To one czerpać będą korzyści, wynikające z ekonomii skali i to one staną się pierwszymi podmiotami na celowniku potencjalnego inwestora zagranicznego" - napisał w ostatnim raporcie poświęconym Farmacolowi Przemysław Sawala-Uryasz z DM BZ WBK. Wystawił on dla katowickiej spółki rekomendację "kupuj", a jedną akcję wycenił na 36 zł.

Fakt, że walory Polskiej Grupy Farmaceutycznej nie zachowują się tak dobrze, jak konkurenta z Katowic, analitycy tłumaczą tym, że po licznych fuzjach i przejęciach PGF dopiero niedawno zakończył proces restrukturyzacji, który odbił się na wynikach finansowych spółki. Z tego względu inwestorzy preferują papiery Farmacolu, który, biorąc pod uwagę osiągane rezultaty, jest po prostu tańszy. Dodatkowo, jak wynika z naszych informacji, Farmacol zdecydowanie poprawił swoją politykę informacyjną w kontaktach z inwestorami i analitykami.

Warto jednak pamiętać, że firmę czekają operacje, które wcześniej przeprowadzał PGF. Chodzi tu między innymi o umorzenie wartości firmy z konsolidacji powstałej po zakupie Cefarmu Warszawa (w uproszczeni jest to różnica między ceną nabycia a wartością księgową). Obciąży ona wyniki Farmacolu kwotą szacowaną przez analityków na 58 mln zł (może być rozłożona na kilka lat lub zaksięgowana jako jednorazowy odpis).

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »