Reklama

Fed powinien odłożyć podwyżkę stóp do początku 2016 r.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył w czwartek prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych do 2,5 proc. w 2015 roku i zarekomendował, by amerykański bank centralny Fed odłożył podniesienie stóp procentowych do początku 2016 roku.

- Uważamy, że będzie lepiej, jeśli podniesienie stóp nastąpi na początku 2016 roku - powiedziała dyrektor generalna MFW Christine Lagarde na konferencji prasowej, prezentując wyniki corocznego raport na temat gospodarki USA.

Tymczasem z wcześniejszych zapowiedzi szefowej Fed Janet Yellen oraz federalnego komitetu ds. walutowych wynika, że pierwsza od prawie dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jeszcze w tym roku.

Zdaniem MFW Fed powinien z tym poczekać, aż oznaki wzrostu wynagrodzeń oraz cen będą "bardziej widoczne". Lagarde tłumaczyła, że wyższe stopy procentowe w USA mogą skutkować "znaczną niestabilnością runku", z konsekwencjami odczuwalnymi daleko poza granicami USA.

Reklama

Rezerwa Federalna powinna odłożyć pierwszą podwyżkę stóp procentowych do I połowy 2016 r. - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w czwartkowym komunikacie. MFW obniżył tegoroczną prognozę wzrostu PKB w USA do 2,5 proc.

"Amerykańska gospodarka pozostaje poniżej potencjału, presje płacowe i cenowe powinny pozostać niskie, a oczekiwania inflacyjne wydają się dobrze zakotwiczone" - napisano w nocie MFW. Jednak Fundusz podkreśla "znaczną niepewność" co do odporności wzrostu gospodarczego. Zdaniem MFW istnieje możliwość, że pierwsza od 9 lat podwyżka stóp w USA mogłaby przebiegać "niezbyt płynnie".

W ocenie MFW późniejsza podwyżka stóp Fed, choć może spowodować wzrost inflacji nieco powyżej celu Fed, byłaby "ubezpieczeniem" od ryzyka dezinflacji, odwrócenia kierunku polityki pieniężnej i powrotu do zerowego poziomu stóp.

Dlatego w ocenie funduszu jeśli dane okażą się zgodne z prognozami misji MFW, a wzrost czy inflacja nie okażą się wyższe, to stopy powinny pozostać w pasmie 0,0-0,25 proc. do I połowy przyszłego roku.

MFW dolar jest "umiarkowanie przewartościowaną walutą".

Fundusz obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB w USA do 2,5 proc. z 3,1 proc. prognozowanych poprzednio. Rewizję w dół MFW tłumaczy słabszym wzrostem w pierwszych miesiącach roku.

"Solidny rynek pracy, korzystne warunki finansowe i tańsza ropa powinny wspierać bardziej dynamiczną ścieżkę wzrostu w dalszej części roku" - napisano w raporcie.

Rynki oczekują podwyżki stóp Fed w 2015 r. Z zapisu ostatniego posiedzenia Fed wynika, że wielu z członków FOMC było zdania, że podwyżka stóp procentowych w USA jest mało prawdopodobna w czerwcu.Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2015 r. spadł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

MFW tnie prognozy

Miedź na giełdzie w Londynie jest wyceniania bez zmian, ale możliwy jest spadek jej notowań, bo Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniża prognozę wzrostu PKB w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.920,00 USD za tonę, bez zmian.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na lipiec tanieje o 0,2 proc. do 2,6825 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na sierpień staniała o 1,2 proc. do 42.880 juanów (6.909 USD).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia w najnowszej prognozie, że PKB USA wzrośnie w tym roku o 2,5 proc., podczas gdy wcześniej szacował ten wzrost na 3,1 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oceniała zaś, że światowa gospodarka zanotuje w tym roku wzrost PKB o 3,1 proc. W poprzednich prognozach stawiano na wzrost o 3,7 proc.

Są obawy, jakie rzeczywiście jest ożywienie w gospodarce USA - mówi Gavin Wendt, założyciel i dyrektor Mine Life Pty w Perth.

- Amerykanie tak naprawdę nie chcą się przyznać, że ich gospodarka może nie poradzić sobie z dużą podwyżką stóp procentowych przez Fed - dodaje. W tym tygodniu miedź na giełdzie w Londynie staniała o 1,6 proc. W ciągu poprzednich 2 tygodni spadek notowań miedzi na LME wyniósł 6,2 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | MFW | Fed | odłożenie | USA | początki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »