Fundusze - zasady obrotu

W funduszu inwestycyjnym kupuje się jednostki uczestnictwa, które są następnie na bieżąco wyceniane. Jednostki można w każdej chwili umorzyć.

Zakup jednostki uczestnictwa jest równoznaczny z powierzeniem tej instytucji swoich pieniędzy. Minimalna pierwsza wpłata wynosi przeważnie 100 zł, może być niższa (50 zł), czasem jednak sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku funduszy, nastawionych na zarządzanie pieniędzmi dużych inwestorów).

Zakup następuje zwykle według tak zwanej maksymalnej ceny zakupu(wartość aktywów na jednostkę, powiększona o opłaty wstępne).

Jednostki uczestnictwa są wyceniane na bieżąco, na podstawie cen rynkowych (notowań akcji, obligacji i innych instrumentów, które akurat znajdują się w portfelu funduszu) określa się wartość aktywów netto, przypadających na jednostkę. Informacje na temat wyceny są publikowane codziennie w prasie, można je również znaleźć na stronach internetowych.

Reklama

Jednostki uczestnictwa w funduszu można w każdej chwili sprzedać - po cenie równej wartości aktywów netto, przypadającej na jednostkę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakup | fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »