GDF Suez przygląda się aktywom Vattenfalla w Polsce

- GDF Suez przygląda się aktywom Vattenfalla w Polsce, ale nie informuje o szczegółach - poinformowali przedstawiciele GDF Suez Energia Polska na konferencji prasowej.

Na pytanie czy GDF Suez jest zainteresowany przejęciem aktywów Vattenfalla w Polsce Robert Zadora, wiceprezes GDF Suez Energia Polska odpowiedział: - Chcemy się rozwijać, przyglądamy się wszystkim aktywom, które są na sprzedaż, zresztą wszyscy się przyglądają aktywom Vattenfalla.

- W różnych miejscach w Europie i na świecie bierzemy udział w procedurach, których elementem jest podpisanie umowy o poufności i do tych uzgodnień się stosujemy. Toczących się procesów nie możemy komentować - dodał Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska.

- - - - -

Reklama

- GDF Suez Energia Polska zakończył pierwszy etap budowy bloku energetycznego o mocy 205 MW opalanego wyłącznie biomasą, koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł, a oddanie bloku do eksploatacji przewidziane jest na koniec 2012 roku - poinformowali przedstawiciele spółki na spotkaniu z dziennikarzami.

- Naszym celem jest ukończenie budowy bloku we wrześniu przyszłego roku a fazę rozruchu elektrowni zaplanowano na wrzesień-grudzień, tak, aby podłączyć blok do sieci przed końcem 2012 roku - powiedział Robert Zadora, wiceprezes GDF Suez Energia Polska.

Poinformował też, że koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł, a blok będzie spalał nieco ponad 1 mln ton biomasy rocznie.

GDF Suez chce do końca 2013 roku zostać liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. Spółka ma obecnie farmę wiatrową o mocy 20 MW, w budowie są dwie farmy o mocy 30 MW i 51 MW.

- Na koniec 2013 roku chcielibyśmy, aby produkcja zielonej energii wyniosła od 1,5-2 TWh - powiedział Zadora.

Prezes spółki, Grzegorz Górski poinformował, że spółka rozważa budowę bloków gazowych w Płocku i we Włocławku.

- We Włocławku mamy decyzję środowiskową na 800 MW, a warunki przyłączenia na 400 MW. Jeśli chodzi o Płock, moglibyśmy tam postawić więcej niż jeden blok o mocy 400 MW - powiedział. Dodał, że spółka rozważa też budowę elektrowni węglowej o mocy 800 MW w Łęcznej na lubelszczyźnie.

- Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, warunkiem niezbędnym jest, abyśmy wiedzieli, jakie będą warunki emisji CO2 - powiedział Górski.

Gaz de France

Francuskie przedsiębiorstwo energetyczne, największy we Francji dostawca gazu ziemnego. 8 kwietnia 1946 r. francuski rząd Féliksa Gouina wydał ustawę o nacjonalizacji elektryczności i gazu, której skutkiem było połączenie prawie wszystkich prywatnych spółek w kraju. Nacjonalizacja nie objęła spółek państwowych lub mieszanych (miejskich) (np. Gaz de Bordeaux). W wyniku fuzji powstały Gaz de France i EDF (Électricité de France). Gaz de France przyjął statut przemysłowo-handlowego przedsiębiorstwa państwowego (ÉPIC). W 2004 r. przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę akcyjną, rząd zezwolił na prywatyzację do 30 proc. udziałów w kapitale.

25 lutego 2006 r. premier Francji Dominique de Villepin, ogłosił plany fuzji Gaz de France z prywatną grupą SUEZ, w celu zapobieżenia przejęcia SUEZ przez włoski Enel. Deklaracja ta wywołała wątpliwości polityków francuskich, obawiających się utraty kontroli nad państwa nad spółką. Ostateczna decyzja została zamrożona na czas wyborów prezydenckich i parlamentarnych. 2 września 2007 r. rady zarządzające Gaz de France i SUEZ zatwierdziły nowe kierunki projektu połączenia SUEZ i Gaz de France (projekt fuzji GDF-Suez).

16 lipca 2008 r. akcjonariusze Gaz de France i SUEZ zaaprobowali fuzję. Nowy koncern GDF Suez jest drugim (po E.ON) producentem energii elektrycznej w Europie, największą grupą przesyłającą i dystrybuującą gaz ziemny, a także światowym liderem na rynku LNG. Największym akcjonariuszem (37,5 proc. akcji) nowego koncernu jest państwo francuskie. W momencie fuzji roczną wartość sprzedaży nowego koncernu, łącznie z Suez Environnement, szacowano na 74 miliardy euro (117 miliardów USD). Prezesami połączonego koncernu są dotychczasowy szef GDF Jean-François Cirelli oraz dotychczasowy szef Suez Gérard Mestrallet.

GDF Suez zatrudnia 196 500 pracowników na całym świecie, w tym 3500 specjalistów z zakresu energetyki jądrowej. GDF Suez zarządza siedmioma reaktorami jądrowymi w Belgii (o łącznej mocy 5700 MW) i dwoma we Francji (o łącznej mocy 1100 MW). Koncern bierze udział w pracach nad budową reaktora typu EPR w Penly, który powinien zostać oddany do użytku w 2017 r. (wiki)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energia | aktywa | Polska | gdf
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »