Gdzie podąża rynek?

Nasila się presja inflacyjna w Polsce. Prognozowany poziom indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych za miesiąc grudzień wynosi 4,0%, czyli znacznie powyżej celu inflacyjnego.

Nasila się presja inflacyjna w Polsce.  Prognozowany poziom indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych za miesiąc grudzień wynosi 4,0%, czyli znacznie powyżej celu inflacyjnego.

Tak wysoka dynamika zmian wynika przede wszystkim z gwałtownego wzrostu cen żywności i towarów (głównie paliwa). Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce wydaje się zatem konieczne. Jeżeli poziom CPI okaże się wyższy od oczekiwań, to najprawdopodobniej wpłynie to na umocnienie złotówki. Tak ?jastrzębi? sygnał nie obejdzie się bowiem bez echa na rynkach walutowych. Trendowi spadkowemu na rynku EURPLN i USDPLN będzie sprzyjać także dotychczasowa tendencja wzrostowa kursu EURUSD.

Czy dane z USA pomogą dolarowi?

Sprzedaż detaliczna w USA, jeden z najważniejszych wskaźników pokazujących czy gospodarka jest w fazie wzrostu, wyniesie najprawdopodobniej 0% m/m. Jak widać koniunktura w Stanach Zjednoczonych nie jest w najlepszej formie, a wręcz stale się pogarsza. Obawy o recesję wydają się zatem uzasadnione. Jeżeli dane okażą się niższe od oczekiwań, to możliwe że jeszcze dzisiaj będziemy świadkami kolejnych szczytów na rynku EURUSD. Ważną informacją w dniu dzisiejszym będzie także publikacja indeksu PPI. Oczekiwany poziom tego wskaźnika wynosi 0,2 m/m. Należy tutaj pamiętać, iż mniejsza inflacja, to większe prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych, a tym samym spadku wartości dolara. Jeżeli więc ceny producentów będą odznaczały się wyższą dynamiką, to z pewnością uspokoi to nieco rynek EURUSD, a być może spowoduje nawet krótkoterminową korektę dotychczasowego trendu wzrostowego. Dużo większą wagę należy przywiązywać jednak do indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Jutrzejsza publikacja będzie miała zatem zdecydowanie większy wpływ na rynek, niż dzisiejsza o inflacji producentów.

Reklama

Citi Bank na pierwszy strzał

W dniu dzisiejszym poznamy wyniki CitiBanku. Jest to niezwykle istotna informacja, gdyż dzięki niej otrzymamy pewien obraz sytuacji na rynku finansowym. Prognozy oczywiście nie są najlepsze (C/Z = -0,87). Nie da się ukryć, iż sektor bankowy jest w złej kondycji a kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA negatywnie odbił się na wynikach większości instytucji finansowych.

Inflacja w UK

Dzisiejsze publikacje na temat inflacji raczej nie pomogą walucie brytyjskiej. Prognozowany jest bowiem spadek indeksu CPI do poziomu 2,0% r/r (w listopadzie 2,1% r/r). Takie ?gołębie? informacje utwierdzają nas tylko w przekonaniu, iż nieuchronnie zbliża się moment obniżki kosztu pieniądza w UK. Jeżeli jednak inflacja ukształtowałaby się na wyższym niż oczekujemy poziomie, to wówczas możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu wartości funta. Wysoka dynamika cen jest bowiem istotną barierą w rozluźnianiu polityki pieniężnej.

Katarzyna Banasiak

FMC Management

www.fmcm.pl

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: USA | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »